Kto przejmie unijne fundusze urzędów pracy?

Podporządkowanie służb zatrudnienia administracji rządowej każe zapytać o los funduszy, jakimi obecnie dysponują wojewódzkie urzędy pracy. Czy przejmą je marszałkowie województw? Sprawa jeszcze nie została wyjaśniona przez Ministerstwo Rozwoju oraz Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kto przejmie unijne fundusze urzędów pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: MIW

www.pulshr.pl

9 mar 2017 9:22


Coraz bardziej realna staje się reforma w urzędach pracy. Rząd chciałby, aby kontrolę nad nimi przejęła administracja państwowa, co – jak przekonuje – miałoby poprawić skuteczność ich działania. Tym samym zaś wpływ na funkcjonowanie tychże urzędów straciłyby samorządy.

W całej tej operacji jest jednak parę niewiadomych związanych z unijnymi pieniędzmi, jakimi obecnie dysponują urzędy pracy. Wątek ten pojawił się podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do monitorowania wykorzystania środków unijnych.

Czytaj : Nowa ustawa o instytucjach rynku pracy i promocji zatrudnienia. Urzędy pracy powinny być bardziej aktywne

- Czy środki będące w dyspozycji WUP – jeśli WUP-y faktycznie wyjdą spod jurysdykcji samorządów wojewódzkich - będą przechodziły gdzieś indziej i ktoś inny będzie odpowiadał za ich wykorzystanie i realizację? – dopytywał poseł Ryszard Galla. Na razie odpowiedzi na to pytanie nie otrzymał, a przynajmniej nie taką, jakiej by sobie życzył.

Uczestnicząca w posiedzeniu Anna Mickiewicz, zastępca dyrektora departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Rozwoju przyznała bowiem, że resort ten nie zna szczegółowo planów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (a to ten resort zajmuje się sprawami urzędów pracy i on proponuje zmiany w ich podporządkowaniu)

- My mamy świadomość jak silną lokomotywą są powiatowe urzędy pracy, ale również WUP-y i raczej dążenie będzie takie, żeby ten system - jeśli miałby być zmieniany – uwzględniał potrzeby w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Na dzień dzisiejszy nie zakładamy zasadniczych zmian w stosunku do stanu obecnego – stwierdziła Anna Mickiewicz. Posła jednak nie przekonała.

- To jest pytanie, na które już powinna być dziś znana odpowiedź – skwitował poseł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Artmetic 2017-03-13 03:02:49

Fundusze UE , przygotowanie wniosków: artmetic.pl