×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kraje UE coraz chętniej zatrudniają seniorów. Polska na podium

  • PTWP - PulsHR
    JP
  • 21 sie 2017 18:20

Przez ostatnie 10 lat prawie wszystkie kraje Unii Europejskiej zwiększyły wskaźnik zatrudnienia starszych pracowników. Najwyższy wzrost zanotowały Niemcy a także kraje nowej UE, w tym Polska.

Kraje UE coraz chętniej zatrudniają seniorów. Polska na podium
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Obserwator Finansowy opublikował zestawienie krajów Unii Europejskiej według wzrostu poziomu zatrudnienia pracowników w wieku od 55 do 64 lat od I kw. 2007 do I kw. 2017 r. Pierwsze miejsce rankingu zajmują Niemcy ze wzrostem z 49,4 do 68,8 proc. Drugi najwyższy wzrost – z 28,5 do 47,4 proc. – zanotowała Polska, a trzeci – z 34,1 do 51,7 proc. – Słowacja. Również kolejne cztery miejsca zajmują młode kraje UE – Węgry, Czechy, Bułgaria i Litwa.

Średni wynik całej Unii to wzrost z 43,5 do 55,8 proc. Spadek zanotował tylko jeden kraj – w Grecji poziom zatrudnienia osób starszych spadł z 42,1 do 37,3 proc.

Choć w naszym kraju sytuacja wyraźnie się poprawia, to aktualny poziom zatrudnienia pracowników po 55. roku życia jest ciągle niższy niż w Niemczech 10 lat temu.

Zestawienie opracowano na podstawie danych Eurostatu.

– Poziom aktywności zawodowej najstarszej grupy pracowników wciąż nie jest zadowalający, ale pozytywnym sygnałem jest to, że nieustannie rośnie – mówi Andrzej Kubisiak, rzecznik prasowy Work Service. Zdaniem ekspertów zmiana ta nie wynika jednak z chęci i woli pracodawców, ale przede wszystkim z faktu starzenia się społeczeństwa.

– Polscy pracodawcy jeszcze nie do końca uzmysłowili sobie, że w rekrutacjach muszą sięgać po osoby starsze. Często kierują się stereotypami, które są żywe od lat 90. Wówczas zaczęto stawiać na młodych, zdolnych, ambitnych i wykształconych ludzi. Ten model zatrudnienia działał dobrze przez ostatnie 20 lat, kiedy na rynek co roku wchodziło dużo młodych pracowników. Jednak ta grupa jest coraz mniej liczna i coraz mniej aktywna zawodowo. I przez najbliższe 20 lat sytuacja będzie się pogłębiać: z rynku będą odchodziły najbardziej liczne pokolenia, a nie będzie kto miał ich zastąpić. Konkurencja o młode kadry będzie więc bardzo silna – mówi Kubisiak.

Jak wynika z danych Work Service, dla 4 proc. pracodawców największą wartością pracowników w grupie wiekowej 50+ jest duże doświadczenie zawodowe. Ponad 33 proc. przedsiębiorstw docenia ich zaangażowanie w realizowanie powierzonych zadań, a niemal tyle samo respondentów ceni odpowiedzialność (30 proc.) oraz dyspozycyjność (31 proc.). Równie wartościowa okazuje się być lojalność, którą wskazało 27 proc. pracodawców.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kraje UE coraz chętniej zatrudniają seniorów. Polska na podium

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA