Kopex: Tysiące pracowników straciło pracę. Firma planuje dalsze zwolnienia

W ciągu ostatniego ponad roku z grupy Kopex odeszło już ok. 1,8 tys. pracowników. Planowane jest dalsze zmniejszenie zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopex: Tysiące pracowników straciło pracę. Firma planuje dalsze zwolnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

9 maj 2017 13:11


• Famur zaprezentował harmonogram dalszej integracji z Kopeksem.

• W ciągu ostatniego ponad roku z borykającej się z kłopotami finansowymi grupy Kopex odeszło o ok. 1,8 tys. pracowników.

• W trwającym procesie integracji z grupą Famur nastąpi dalsze zmniejszenie zatrudnienia, ale na znacznie mniejszą skalę – wynika z deklaracji Famuru.

We wtorek (9 maja) Famur zaprezentował harmonogram dalszej integracji z Kopeksem, którego aktywa mają być podzielone na część maszynową, włączoną bezpośrednio do Famuru, oraz część usługowo-handlową, która nadal będzie działać pod szyldem Kopeksu i pozostanie na giełdzie.

W ubiegłym roku zadłużona grupa Kopex redukowała zatrudnienie m.in. w drodze zwolnień grupowych, przeprowadzonych w takich spółkach z grupy kapitałowej jak Kopex Machinery, Tagor czy Kopex-Eko. Jak ocenił we wtorek prezes Famuru Mirosław Bendzera, w sumie grupa Kopex zredukowała zatrudnienie o ok. 1750-1800 osób i proces ten wciąż trwa.

"Zakładamy, że proces optymalizowania zatrudnienia będzie nadal, jednak już nie w takiej skali jak do tej pory (…), chodzi o zdecydowanie mniejsze ilości osób" - powiedział Bendzera podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach, tłumacząc redukcje koniecznością dostosowania zatrudnienia do nowej struktury.

Czytaj też: Co da połączenie Famuru z Kopeksem?

Według danych Famuru, obecnie grupa Kopex zatrudnia ok. 2,8 tys. osób. Prezes Bendzera ocenił, że wraz z włączaną do Famuru częścią maszynową Kopeksu, firma przejmie ok. 1-1,2 tys. pracowników, zaznaczył jednak, że są to na razie jedynie wstępne, nieprecyzyjne szacunki.

W części usługowo-handlowej pozostanie znacznie powyżej tysiąca osób (sama spółka Kopex PBSz, która pozostanie w części usługowej, zatrudnia - jak podano we wtorek - ok. 1,2 tys. pracowników). Z tego zestawienia wynika, że potencjalne redukcje mogłyby dotyczyć jeszcze maksymalnie kilkuset osób; przedstawiciele Famuru podkreślają jednak, że na obecnym etapie nie są znane konkretne dane. Prezes nie chciał też mówić o potencjalnych formach redukcji zatrudnienia, np. ewentualnym programie dobrowolnych odejść.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.