PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kilkaset osób straci pracę. Lotniczy zakład za miliard zł nie przetrwał pandemii

  • Autor: PAP/JP
  • 8 cze 2021 14:57

Kryzys lotniczy spowodowany pandemią COVID-19 wpłynął na decyzję o wstrzymaniu działalności firmy XEOS pod Środą Śląską. Zapotrzebowanie na usługi serwisowania silników lotniczych wróci do poziomu sprzed pandemii za kilka lat - podano w komunikacie.

Kilkaset osób straci pracę. Lotniczy zakład za miliard zł nie przetrwał pandemii
Tak wyglądały początki zakładu (fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • W przesłanym we wtorek komunikacie napisano, że zawieszenie działalności zakładu, w który zainwestowano miliard zł, jest spowodowane trwającą od półtora roku pandemią.
  • Jak podano, proces redukcji etatów rozpoczyna się we wtorek od powiadomienia związków zawodowych, co otwiera obligatoryjne negocjacje.
  • Po ich zakończeniu oraz podpisaniu umowy pomiędzy XEOS oraz związkami zawodowymi rozpocznie się procedura restrukturyzacji, która obejmie cały personel firmy XEOS, czyli ok. 220 osób.

"Branża lotnicza jest jedną z tych, które kryzys dotknął najbardziej - znaczne ograniczenie ruchu lotniczego na całym świecie, trwające długie miesiące uziemienia całych flot oraz niskie wskaźniki wykorzystania samolotów szerokokadłubowych sprawiły, że zapotrzebowanie na remonty silników lotniczych znacznie się obniżyło" - napisano w komunikacie.

Jak podano, oprócz ogólnej destabilizacji rynku lotniczego dodatkową przyczyną przejścia XEOS w tryb hibernacji jest zmniejszony globalny popyt na serwis naprawianych w średzkim zakładzie silników GEnx2B (napędzających szerokokadłubowe Boeingi 747-8). Wykazują one bowiem coraz dłuższy okres działania na skrzydle. Ponadto w czasie została przesunięta także data wejścia do eksploatacji silnika GE9X (drugiego z portfolio XEOS). Przesuwa to o kilka lat potrzebę ich remontów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Po rozważeniu wszystkich opcji wyjścia z tej sytuacji doszliśmy do momentu, w którym postanowiliśmy podjąć niezwykle trudną, jednak dogłębnie przeanalizowaną decyzję o zawieszeniu działalności firmy. Szczegóły dotyczące ponownego otwarcia będą przedmiotem dalszych uzgodnień, natomiast ich przebieg będzie uwarunkowany terminem prognozowanego, przyszłego ożywienia rynku oraz wzrostem popytu na serwis silników lotniczych" - powiedzieli cytowani w komunikacie przedstawiciele joint venture Dietmar Focke, dyrektor pionu serwisu silników w Lufthansa Technik oraz Maria Deacon, dyrektor generalna nadzorująca sieć zakładów serwisowych w GE Aviation.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kilkaset osób straci pracę. Lotniczy zakład za miliard zł nie przetrwał pandemii

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA