Fuzja BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank. Jak sprawnie zarządzać zmianą?

Bank BGŻ BNP Paribas nabędzie podstawową działalność Raiffeisen Bank Polska. Firmy zatrudniają łącznie 11,4 tys. pracowników. Na co powinien zwrócić uwagę HR, zarządzając zmianą?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Fuzja BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank. Jak sprawnie zarządzać zmianą?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

16 kwi 2018 6:00


  • W tej chwili realizowana jest fuzja BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank. Zmiany te dotkną 11,3 tys. pracowników, których zatrudniają oba banki.
  • Jak wskazują eksperci, zwolnienia będą nieuniknione. Tutaj wskazane jest wsparcie ze strony pracodawcy.
  • To nie jedyne zadanie działu HR podczas fuzji. HR-owcy muszą też skupić się na zaangażowaniu menedżerów w przygotowanie do radzenia sobie z różnymi reakcjami pracowników.
  • Kluczowa jest również komunikacja, ponieważ to od niej zależy, jak wprowadzane zmiany zaakceptują pracownicy.

Konsolidacja sektora bankowego w Polsce trwa od kilku lat. W tej chwili realizowana jest fuzja BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Bank Polska. Ten pierwszy kupi podstawową działalność Raiffeisena, która obejmuje MŚP, bankowość korporacyjną, działalność detaliczną oraz Private Banking z wyłączeniem działalności w zakresie walutowych kredytów hipotecznych, ekspozycji na farmy wiatrowe oraz innych wybranych ekspozycji bankowości korporacyjnej. Cena nabycia wynosi 3,25 mld zł. Transakcja ma zostać zakończona w ostatnim kwartale 2018 r.

- Dzięki komplementarnym zakresom działalności obu banków transakcja pozwoli bankowi stać się jednym z czołowych uczestników rynku z aktywami ogółem w wysokości ponad 100 mld zł, umocni zajmowaną przez bank pozycję szóstego banku na rynku w Polsce i pozwoli dążyć do wejścia do pierwszej piątki - napisano w komunikacie.

BGŻ BNP Paribas podał, że razem z Raiffeisen Bank Polska "dysponują komplementarnymi sieciami placówek, a połączona instytucja będzie równomiernie obecna zarówno w dużych miastach, jak i w średnich i mniejszych miejscowościach. Połączone jednostki IT nadal będą zlokalizowane w Warszawie i Krakowie, a struktury operacyjne pozostaną w Krakowie i Rudzie Śląskiej".

Co czeka pracowników?

Jak konkretnie fuzja może się odbić  na pracownikach? Z raportu PRNews.pl wynika, że na koniec ubiegłego roku BGŻ BNP Paribas miał 476 placówek własnych, a Raiffeisen Polbank - 181. Gdyby teraz doszło do fuzji, wspólnie bank miałby 757 placówek. Prawdopodobnie jednak część z nich zostanie zlikwidowana. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to na koniec ubiegłego roku BGŻ BNP Paribas zatrudniał 7,4 tys. osób, a Raiffeisen 3,9 tys. Tutaj również wszystko wskazuje na to, że bez zwolnień się nie obędzie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Pracownik Raiffa 2018-04-18 09:21:22

Ciekawe skąd autor artykułu wstrząsnął te zarobki w Raiffie. Chyba tylko poziom zarządu był brany do tej średniej.