PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Fundusz Transformacji Śląska pomoże w budowie nowych sektorów gospodarki

  • Autor: PAP
  • 21 lis 2022 14:06

Chcemy pomóc przedsiębiorcom w budowaniu nowych, innowacyjnych sektorów gospodarki - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w poniedziałkowym komentarzu dla PAP dot. Funduszu Transformacji Śląska. Dzięki funduszowi ma być możliwe wsparcie m.in. inwestycji, cyfryzacji w regionie - dodał.

Fundusz Transformacji Śląska pomoże w budowie nowych sektorów gospodarki
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda (fot. PAP / Marcin Obara)
REKLAMA

Szef resortu rozwoju zwrócił uwagę, że zadaniem projektowanego Funduszu jest wspieranie transformacji województwa śląskiego. "Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie miejsc pracy, dlatego chcemy pomóc przedsiębiorcom w budowaniu nowych, innowacyjnych sektorów gospodarki" - zaznaczył.

Minister Buda stwierdził, że przekształcanie Śląska już trwa, "a dzięki Funduszowi możliwe będzie dodatkowe wsparcie tego procesu". "Chcemy przeznaczyć pieniądze na inwestycje, wspierać kształcenie, cyfryzację i promocję regionu" - dodał.

Czytaj także: Jest powód do alarmu. W 2022 r. upadnie w Polsce ponad 250 tys. firm

Jak podkreśliła wiceminister technologii i rozwoju Olga Semeniuk, "celem jest zrównoważony i dynamiczny rozwój województwa śląskiego". Dodała, że szansą na to jest transformacja, która będzie możliwa dzięki Funduszowi. "W dialogu ze stroną społeczną opracowaliśmy rozwiązania prawne, które w tym pomogą" - poinformowała. Według wiceszefowej MRiT Fundusz "gwarantuje możliwość wykorzystania szerokiego katalogu instrumentów dla rozwoju Śląska z uwzględnieniem specyfiki regionu".

W niedzielnym wywiadzie dla TVP Katowice prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że w skali dziesięciolecia kwoty przeznaczane na działania związane z transformacją Śląska z pewnością przekroczą 100 mld zł. Finansowanie ma zapewnić m.in. projektowany Fundusz Transformacji Śląska.

W wywiadzie dla regionalnej telewizji publicznej polityk zapewnił, że plan dla Śląska jest programem co najmniej na kolejną dekadę i oznacza dla regionu bardzo daleko idącą zmianę - rozwój Śląska jako ośrodka bardzo nowoczesnego przemysłu i nauki, nadal pełniącego funkcję "serca przemysłowego Polski". Transformacja ma być prowadzona w oparciu o środki z różnych źródeł. "Pieniądze unijne na pewno się bardzo przydadzą i jestem przekonany, że się znajdą. Natomiast ten główny mechanizm zdobywania pieniędzy, czyli fundusz, który - jako projekt ustawy - został już przedstawiony Sejmowi, to jest fundusz zbudowany ze środków polskich, zarówno budżetowych, jak i ze środków PFR, NFOŚiGW, BGK, ale także z innych" - wyjaśnił Kaczyński.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fundusz Transformacji Śląska pomoże w budowie nowych sektorów gospodarki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA