×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Firma Tupy przejmie fabrykę Teksid Iron Poland w Skoczowie

  • Autor: PAP/AT
  • 20 gru 2019 9:32

Brazylijska firma Tupy przejmie należącą do koncernu samochodowego FCA fabrykę Teksid Iron Poland w Skoczowie.

Firma Tupy przejmie fabrykę Teksid Iron Poland w Skoczowie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Należąca dotąd do koncernu samochodowego FCA fabryka Teksid Iron Poland w Skoczowie, wytwarzająca elementy żeliwne dla motoryzacji, zmieni właściciela.
  • To element transakcji, w ramach której całą działalność FCA w segmencie komponentów żeliwnych przejmuje brazylijska firma Tupy.
  • Transakcja ma wzmocnić "strategiczne partnerstwo" Tupy z koncernem FCA, który po zakończeniu procesu przejęcia pozostanie znaczącym klientem połączonej grupy Tupy i Teksid.

Brazylijski inwestor przejmie globalną działalność firmy Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w segmencie komponentów żeliwnych dla sektora motoryzacyjnego, prowadzoną przez Teksid SpA - dotąd spółkę zależną FCA.

Warta 210 mln euro transakcja obejmuje zakłady produkcyjne Teksid w Brazylii, Meksyku, Polsce i Portugalii, a także udział Teksid we wspólnym przedsięwzięciu w Chinach, biuro inżynieryjne Teksid we Włoszech i biuro sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. W Polsce transakcja dotyczy zakładów Teksid Iron Poland w Skoczowie.

Teksid jest jednym z najważniejszych producentów komponentów metalurgicznych dla przemysłu samochodowego. Zajmuje się produkcją odlewów z żeliwa sferoidalnego i szarego w dużych i średnich seriach, głównie na potrzeby motoryzacji.

Działalność firmy Teksid w segmencie aluminium nie jest częścią transakcji i pozostanie w FCA.

Jak wynika z informacji FCA, skoczowska spółka, będąca częścią globalnej transakcji, zatrudnia ponad 500 osób. Jej roczne przychody sięgają ok. 390 mln zł, z czego ponad 210 mln zł to wartość eksportu.

Zakład w Skoczowie zajmuje powierzchnię 120 tys. m kw., z czego ponad połowa to powierzchnia zadaszona. Jego roczna zdolność produkcyjna to ok. 65 tys. ton odlewów. Fabryka opracowuje, przygotowuje i produkuje detale z żeliwa dla FCA i innych producentów samochodów, jak BMW, Mercedes, Toyota, Ford i Renault. To np. komponenty stanowiące podstawę bezpieczeństwa jazdy, jak zwrotnice i wahacze oraz wały korbowe i wałki rozrządu, obudowy mechanizmów różnicowych, kolektory i inne.

Brazylijska firma Tupy SA zajmuje się opracowywaniem i produkcją zaawansowanych odlewanych elementów żeliwnych. Za przejęcie działalności odlewniczej FCA inwestor zapłaci 210 mln euro, z zastrzeżeniem zwyczajowych korekt ceny zakupu, które zostaną rozliczone już po zakończeniu transakcji.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firma Tupy przejmie fabrykę Teksid Iron Poland w Skoczowie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA