Pracownicy Banku Pekao przyszli ostatnio do pracy ubrani na czarno, tym samym pokazując sprzeciw wobec sposobów zarządzania firmą po przejęciu banku przez państwowe spółki. - To nietypowa reakcja na fuzję, a forma nawiązuje do modeli spoza biznesu - komentuje Paweł Gniazdowski, country manager Lee Hecht Harrison DBM Polska.
- Autor:Justyna Koc
- •15 cze 2018 17:00

- W ramach protestu pracownicy Banku Pekao przyszli do pracy ubrani na czarno. - To była akcja sondażowa, która miała pokazać nam, jakie jest poparcie dla naszych działań - komentuje Ferdynand Nowak, przewodniczący Związku Zawodowego Banku Pekao.
- Bank Pekao podkreśla natomiast, że skala akcji protestacyjnej nie była duża. Ponad połowa z dziewięciu związków zawodowych nie wzięła w niej udziału.
- Jak komentuje dla PulsHR.pl Paweł Gniazdowski, country manager Lee Hecht Harrison DBM Polska to jednak nietypowa reakcja na fuzję.
Załoga Banku Pekao w czwartek (14 czerwca) przyszła do pracy ubrana na czarno. To forma protestu przeciwko ciągłemu podwyższaniu planów sprzedażowych, niezgodnym z prawem zwolnieniom i sposobom zarządzania firmą po przejęciu banku przez państwowe spółki.
- Żądamy: realnego wzrostu wynagrodzeń w stosunku do wyników banku, zaprzestania nierealnych planów sprzedażowych, przywrócenia dialogu społecznego w banku, zaprzestania aroganckiego i przedmiotowego traktowania podwładnych - czytamy w mailu związkowców do pracowników banku.
- Protest dotyczył spraw pracowniczych, które nas niepokoją – mówi w rozmowie z PulsHR.pl Ferdynand Nowak, przewodniczący Związku Zawodowego Banku Pekao. - To była akcja sondażowa, która miała pokazać nam, jakie jest poparcie dla naszych działań ze strony pracowników. Okazuje się, że jest niezłe – dodaje.
Czas na dialog
Czy związkowcy planują kolejne akcje? Jak wskazuje Nowak, wszystko jest uzależnione od tego, jaki będzie postęp w rozmowach. - Czas na ustalenia między nami i pracodawcą. Rozmowy z przedstawicielami banku są zaplanowane do końca roku – dodaje.
Przedstawiciele Banku Pekao w rozmowie z PulsHR.pl poinformowali jednak, że skala akcji protestacyjnej nie była duża. Ponad połowa z dziewięciu związków zawodowych nie wzięła w niej udziału. Podkreślają również, że bank prowadzi stały dialog z pracownikami i ich przedstawicielami. W czwartek (14 czerwca) udało się np. dojść do porozumienia w sprawie nagród pracowniczych.
Bank Pekao jest w trakcie zmian. Obecnie wdrażana jest strategia, którą ogłosił w grudniu 2017 r. Z kolei w maju 2018 r. wiceprezes banku Tomasz Kubiak zapowiedział, że w wyniku programu dobrowolnych odejść liczba etatów może się zmniejszyć o około 1 tys.


Słowa kluczowe
- Bank Pekao
- Paweł Gniazdowski
- Lee Hecht Harrison DBM Polska
- Ferdynand Nowak
- Związek Zawodowy Banku Pekao
- PZU
KOMENTARZE (1)