PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Coraz więcej firm planuje zwolnienia. Najgorzej jest w branży produkcyjnej

  • jk
  • 18 sie 2022 10:23

Coraz więcej firm myśli o redukcji personelu. W sierpniu nieco więcej przedsiębiorstw planowało zwolnienie (12 proc.) niż zatrudnienie pracowników (10 proc.) w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Coraz więcej firm planuje zwolnienia. Najgorzej jest w branży produkcyjnej
Od początku roku systematycznie rośnie udział deklaracji o planowanych zwolnieniach, a maleje – o przyjęciach do pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Od początku roku systematycznie rośnie udział deklaracji o planowanych zwolnieniach, a maleje – o przyjęciach do pracy. 
  • O zwolnieniach częściej myślą mikro- i małe firmy oraz przedsiębiorstwa z sektora produkcji, TSL (transport, spedycja, logistyka) i usług.
  • Najbardziej niepokojąca jest sytuacja w sektorze produkcji. Tu firmy najrzadziej planują zwiększyć zatrudnienie, za to najczęściej planują zwolnienia.

Jak zauważają analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE", od początku roku systematycznie rośnie udział deklaracji o planowanych zwolnieniach, a maleje – o przyjęciach do pracy. W sierpniu nieco więcej przedsiębiorstw planowało zwolnienie (12 proc.) niż zatrudnienie pracowników (10 proc.) w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

O zwolnieniach częściej myślą mikro- i małe firmy oraz przedsiębiorstwach z sektora produkcji, TSL (transport, spedycja, logistyka) i usług. Średnie i duże firmy oraz budownictwo nadal chętniej zatrudniają niż zwalniają pracowników.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z analizy PIE wynika, że najbardziej niepokojąca jest sytuacja w sektorze produkcji. Tu firmy najrzadziej planują zwiększyć zatrudnienie, za to najczęściej planują zwolnienia.

Źródło: PIE
Źródło: PIE

Jak czytamy w "Tygodniku Gospodarczym PIE", ponad połowa (55 proc.) firm planujących zwolnienia mierzy się ze spadkiem sprzedaży i liczby nowych zamówień (52 proc.). Firmy te częściej dysponują zbyt dużymi mocami produkcyjnymi (32 proc.). Przekłada się to na ich sytuację finansową - aż 15 proc. planujących zwolnienia to firmy z niedostateczną płynnością finansową. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Coraz więcej firm planuje zwolnienia. Najgorzej jest w branży produkcyjnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • 2man 2022-08-18 11:43:28

    Tekst o niczym bez konkretów. Jakie konkretnie firmy planują zwolnienia? Wbrew tezie autora tekstu największe zwolnienia to będą w bankach. PKO BP już ogłosiło 500 osób out w. 2022 r. i to mimo rekordowych zyskow..

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA