Brexit zainspirował wynalazcę. Robot zamiast Europejczyków na brytyjskich farmach

Brytyjczyk chcący odpowiedzieć na już widoczny brak pracowników do prac sezonowych w rolnictwie jego kraju, ma zamiar zaproponować farmerom robota zamiast pracowników z Europy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brexit zainspirował wynalazcę. Robot zamiast Europejczyków na brytyjskich farmach

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

25 kwi 2017 14:49


• Wraz z Brexitem pojawiło się prawdopodobieństwo, że w rolnictwie Wielkiej Brytanii zabraknie pracowników do prac sezonowych.

• Chcąc zakopać tę lukę, Pal Johan From wynalazł robota Thorvalda. On i jego współkonstruktorzy już pozyskali fundusze na rozwijanie projektu.

• W Wielkiej Brytanii już w marcu zaczynało brakować pracowników, co potwierdzał naszemu portalowi Michał Dembiński z Polsko-Brytyjskiej Izby Handlowej.

Financial Times we wtorek (25 kwietnia) relacjonował pomysł Pala Johana Froma, profesora robotyki z Wielkiej Brytanii, który wobec trudności do jakich może popchać Wielką Brytanię Brexit, znalazł rozwiązanie.

Mówi się dość jasno, że jednym z kluczowych elementów negocjacji brytyjskich będzie rynek pracy. Już teraz płace, np. w pracach rolnych w Wielkiej Brytanii rosną, nawet o 20 proc. Po prostu zaczyna brakować pracowników. From chce właśnie odpowiedzieć na to zapotrzebowanie.

Nie poci się, nie męczy, pracuje w nocy, ideał pracownika

From skonstruował Thorvalda, robota wyposażonego w napęd kołowy, sięgającego dorosłemu człowiekowi do połowy uda. Thorvald jest specjalną konstrukcją, która ma za cel pracować w polu, wśród zwłaszcza przy zbiorach owoców i doglądaniu roślin.

FT zaznacza, że maszyna ma jedną, zasadniczą przewagę nad pracownikami z kontynentu, którzy do Brexitu wykonywali prace np. na farmach w Lincolnshire - Thorvald nie wymaga wizy.

Konstruktor opisał zasadę działania automatu:

- Steruje się kontrolerem, praktycznie zapożyczonym z gry komputerowej - cytował projektanta FT. W relacji brytyjskiego dziennika pojawia się też osoba farmera, który był pod wrażeniem możliwości maszyny.

Do zastosowań Thorvalda należą zwłaszcza czynności powtarzalne jak: przenoszenie zbiorów, naświetlanie pól (robot może zasilać i przenosić lampy ultrafioletowe nocą), nawożenie.

From jednocześnie nie jest przekonany, że uda się wyłączyć człowieka z prac polowych. Jednak nawet jeśli jego wynalazek zastąpi większość wykonywanych czynności, nadal ktoś musi go nadzorować czy konserwować.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.