×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Żywiec, Kompania Piwowarska, praca: Browary poczuły rynek pracownika

Rynek pracownika zawitał w branży piwowarskiej. Kogo najbardziej brakuje i jak sobie radzą z tym wyzwaniem rekrutacyjnym browary?

Żywiec, Kompania Piwowarska, praca: Browary poczuły rynek pracownika
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W branży piwowarskiej działa ok. 250 browarów, w których łącznie pracuje ok. 10 tys. osób.

• Produkcja piwa generuje dodatkowe 190 tys. miejsc pracy w branżach powiązanych – od rolnictwa po handel i gastronomię.

• Rekrutacja pracowników stanowi coraz większe wyzwanie dla pracodawców.

• Kandydatów przyciągają nie tylko dobre zarobki i bogaty pakiet benefitów, ale również to, co firma oferuje na co dzień: ciekawe wyzwania, możliwości rozwoju, jakość liderów i atmosfera w pracy.

Według prognoz NBP, pod koniec roku bezrobocie w Polsce ma być nie większe niż 5,3 procenta. Co więcej, na koniec 2018 roku wartość ta ma spaść do 4,9 proc., by w grudniu 2019 roku osiągnąć wartość 4,6 procenta. Dla pracowników to świetne wieści, dla pracodawców - wręcz przeciwnie. Oznacza to jeszcze większe wyzwania rekrutacyjne.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Work Service, 39,3 proc. firm planuje w najbliższym czasie rekrutacje. Jednak już teraz co drugi (51 proc.) pracodawca ma problem ze znalezieniem pracowników.

Braki kadrowe w branży piwowarskiej

Rynek pracownika nie ominął branży piwowarskiej, która z roku na rok rośnie. Polska to trzeci największy w Europie (po Niemczech i Wielkiej Brytanii) producent piwa (40 mln hl rocznie). Na rynku działa ok. 250 browarów, w których łącznie pracuje ok. 10 tys. osób. Produkcja piwa generuje dodatkowe 190 tys. miejsc pracy w branżach powiązanych – od rolnictwa po handel i gastronomię.

Najwięcej wyzwań rekrutacyjnych browary odczuwają podczas sezonu piwnego, czyli od maja do września. Jak wskazuje Izabela Marchlewicz, kierownik ds. zarządzania talentem w Kompanii Piwowarskiej, poszukiwani są wówczas magazynierzy, operatorzy wózka widłowego, operatorzy rozlewu czy pracownik produkcji.

- Szczególnie zależy nam na osobach z doświadczeniem, zaangażowanych i chcących pracować w systemie zmianowym - dodaje Izabela Marchlewicz.

W Grupie Żywiec natomiast największa fluktuacja występuje w działach sprzedaży. Jak mówi Andrzej Borczyk, dyrektor HR w Grupie Żywiec, znalezienie kompetentnych handlowców nie jest łatwe, gdyż są oni poszukiwani przez większość firm z wielu sektorów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Żywiec, Kompania Piwowarska, praca: Browary poczuły rynek pracownika

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA