Zwolnienia grupowe w Skanska

Międzynarodowa spółka z branży budowlanej - firma Skanska - planuje zwolnienia grupowe. Z pracą może się pożegnać nawet 1150 osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zwolnienia grupowe w Skanska

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

26 lip 2016 10:17


Skanska zatrudnia w Polsce 6 tys. osób. Teraz - jak informuje TVN24 Biznes i Świat - pracę może stracić nawet 1150 osób. Firma szykuje się do zwolnień grupowych. Powodem jest mniejsza liczba kontraktów (zmniejszenie liczby przetargów publicznych) i spadek rentowności firmy.

Czytaj też: Praca na budowie nie tylko dla mężczyzn. W Skanska już co czwarty inżynier to kobieta

- Podjęliśmy decyzję o optymalizacji, która łączy się ze zwolnieniem do 1150 pracowników w skali kraju - pisze Piotr Janiszewski, prezes zarządu Skanska w dokumencie, do którego dotarło TVN.

Jak podaje TVN, cięcia etatów dotkną głównie kadrę techniczno-budowlaną oraz działy odpowiedzialne za wsparcie biznesu. Zwolnienia będą odbywać się od sierpnia do października. Łącznie pracę ma stracić ok. 1150 osób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

12 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

gość 2016-07-27 18:58:47

Strategia obecności na rynkach lokalnych i realizacji dużej ilości małych projektów, na potrzeby której zatrudniono masę kadry, okazała się kompletną klapą. Firma pokroju Skanska nie może konkurować na małych projektach z małymi firmami, bo narzuty doliczane do ofert przetargowych są gigantyczne. Nieprawdopodobne jest to, że wszyscy zdawali sobie z tego sprawę, ale nikt, nic z tym nie zrobił i ślepo trzymano się tej strategii. W końcu napompowany balonik pękł. Mam nadzieję, że w końcu ktoś walnie pięścią w stół i coś w tej firmie zacznie funkcjonować jak należy.

aa 2016-07-27 11:05:22

Dopiero co przyjmowali pracowników i chwalili się mnogością projektów, programem zatrudnienia młodych i tytułami "Najlepszego..." Problem chyba polega na tym, że w Warszawie bezkrytycznie realizuje się wytyczne ze Sztokholmu - bez analizy realiów polskich, kurczącej się perspektywy dużych robót budowlanych itd. Nikt, powtarzam NIKT, łącznie z Prezesem nie podejmuje dyskusji ze szwedzkim właścicielem na ten temat. Kazał przyjmować - przyjmowali, każe zwalniać - zwalniają. Nikogo nie interesuje, że praca - to nie tylko wykonywanie produktywnych czynności na chwałę firmy. To także etos oraz środowisko, w którym człowiek funkcjonuje i którego pozbawienie go rzutuje na najrozmaitsze aspekty życia. Moja prywatna i bezpłatna wskazówka dla decydentów w Sk. : nie przyjmować bez umiaru, by potem chaotycznie nie zwalniać. Na projekty terminowe przyjmować na czas określony. W tym względzie chyba jeszcze mści się A1.

Skanska 2016-07-27 09:26:40

Rok temu z sukcesem ogłaszano zwiększenie zatrudnienia. Teraz nowy prezes musi się wykazać i zarządził restrukturyzację. Cóż, w korporacjach co jakiś czas trzeba upuścić starej krwi.