Zwolnienia grupowe przybierają na sile w Portugalii

Liczba pracowników objętych zwolnieniami grupowymi zwiększyła się w Portugalii od stycznia do maja br. o prawie 50 proc. Codziennie zwalniane są w ten sposób 32 osoby.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zwolnienia grupowe przybierają na sile w Portugalii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 lip 2013 18:55


Jak poinformowała w komunikacie Generalna Dyrekcja Zatrudnienia (DGERT) w Lizbonie, w pierwszych pięciu miesiącach tego roku proces zwolnień grupowych objął 4808 pracowników portugalskich przedsiębiorstw.

"Od stycznia do maja br. przybyło też podmiotów gospodarczych, które zdecydowały się na grupowe zwolnienia swojego personelu. Łącznie na terenie Portugalii proces taki prowadziło 482 spółek, czyli o 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2012 r." - ujawniła DGERT.

Według danych portugalskiej instytucji najczęściej na formę grupowych zwolnień pracowników decydują się mikro- i małe przedsiębiorstwa. W grupie tej znalazło się 376 podmiotów gospodarczych, które od stycznia do maja br. rozwiązały łącznie umowy z 2126 osobami.

"Niekwestionowanym liderem wśród regionów pod względem liczby procesów grupowych zwolnień jest stołeczna aglomeracja. W pierwszych pięciu miesiącach br. pracy pozbawiono tam w ramach tego procesu 2559 osób zatrudnionych w 248 spółkach" - napisała DGERT.

Drugim regionem o największej liczbie osób objętych zwolnieniami grupowymi była północna część Portugalii. W okresie styczeń-maj br. ze 167 tamtejszych firm musiało odejść 1597 pracowników.

W całym ub.r. na terenie Portugalii proces grupowych zwolnień objął 10,5 tys. pracowników. Przeprowadziło go łącznie 1129 podmiotów gospodarczych.

W maju br. poziom bezrobocia w Portugalii osiągnął rekordowy poziom 17,6 proc. osób zdolnych do pracy. Największe trudności z zatrudnieniem ma młodzież. Według szacunków OECD pod koniec 2014 r. poziom bezrobocia w Portugalii wzrośnie do 18,6 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.