×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zwolnienia grupowe na Podkarpaciu. Są najnowsze dane

 • Autor: PAP/AKC
 • 18 lis 2022 8:24

Na Podkarpaciu od czerwca do października 2022 r. nie było zgłoszeń zwolnień grupowych - poinformował kierownik Wydziału ds. Promocji i Komunikacji Społecznej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Krzysztof Powrózek. Powrózek dodał, że żaden pracodawca nie zgłosił również planowanych zwolnień grupowych na kolejne miesiące roku.

Zwolnienia grupowe na Podkarpaciu. Są najnowsze dane
Z danych rzeszowskiego urzędu wynika, że tylko niewielka ilość osób zwolnionych grupowo rejestruje się w powiatowych urzędach pracy (fot. Adobe Stock)
REKLAMA
 • Od początku tego roku w ramach zwolnień grupowych pracę w regionie straciły 204 osoby.
 • W tym samym okresie ubiegłego roku -zwolnionych było 253.
 • "Do maja tego roku wpływały jeszcze zwolnienia związane z pandemią, będące efektem złej sytuacji na rynku motoryzacyjnym, w zakładach kooperujących z dużymi firmami z terenu przede wszystkim Niemiec" - zaznaczył Powrózek.

W ocenie kierownika wydziału ds. promocji i komunikacji społecznej w rzeszowskim WUP, zwolnienia zależą od kondycji pracodawców, a sytuacja jest uzależniona w dużej mierze od tarcz osłonowych.

"Wzrost cen energii nie przełożył się jeszcze w pełni na koszty towarów i usług z powodu przepisów osłonowych. Pracodawcy zatem musieli albo zmienić kontrahentów, albo przeczekać trudny okres i rozwijać innego rodzaju działalność. Wygląda więc na to, że pracodawcy przyjmują postawę wyczekiwania i nie zgłaszają zwolnień, jednocześnie nie zwiększając znacznie liczby dostępnych ofert pracy" - podkreślił Powrózek.

Czytaj też: Agora ogłosiła zwolnienia grupowe. Wypowiedzenia wręczy przed Bożym Narodzeniem

Pytany z jakich branż w następnych miesiącach mogą napłynąć ewentualnie zgłoszenia o zwolnieniach grupowych, Powrózek wskazał, że takich ruchów nie należy się raczej spodziewać z sektora paliwowo-energetycznego. Wynikać to ma, w jego ocenie, z wysokiego zapotrzebowania na gaz i prąd.

Z danych rzeszowskiego urzędu wynika, że tylko niewielka ilość osób zwolnionych grupowo rejestruje się w powiatowych urzędach pracy. Większość, jak przyznał Powrózek, szuka pracy na własną rękę.

Czytaj też: Zwolnienia w znanej spółce medialnej. Pierwsze osoby otrzymały wypowiedzenia

"Jednym z powodów tej sytuacji jest też to, że przy rejestracji w urzędzie pracy można podać tylko jeden zawód, co znacząco zmniejsza możliwości pośrednictwa pracy. Jest wiele osób, które mają co najmniej dwa zawody, a ich umiejętności są marnowane wobec ograniczonych możliwości płacowych firmy" - powiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Zwolnienia grupowe na Podkarpaciu. Są najnowsze dane
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Bogaty smi 2022-11-21 07:28:11

  Podkarpackie firmy dobrze zabezpieczone przez tyle lat ludzie robią tu za najniższą krajową a gdzieniegdzie dadzą do 300 zł więcej niż najniższa.. tak więc obłowily się i nic im nie grozi.

 • Lala 2022-11-19 15:12:55

  Dane są niewiarygodne.Dębicka firma ELITT całą załoga zwolniona pomijając kilka osób.

 • Rico 2022-11-18 22:42:14

  Ależ były. W Mielcu firma Sikorski zwolniła kilkadziesiąt osób, choć robiła to etapami, przez dwa miesiące. W świetle prawa, zwolnień grupowych nie było, co nie zmienia faktu, że duża grupa ludzi została zwolniona. Wszystko się da.

 • Tomasz 2022-11-18 17:18:17

  Myślę aby nie podsycac tego tematu może napiszcie jak uratować ludzi przed zwolnieniami to jest trudniejsze więc lubicie wywoływać panikę żałośnie piszecie

 • 2man 2022-11-18 12:07:20

  Podkarpacie jeszcze się trzyma. Lepiej zapytajcie w Warszawie . Tam jest centrala masy firm

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA