Związkowcy nie mają czego bronić. Etat się skończył, nadchodzą elastyczne formy zatrudnienia

Zdaniem przedstawicieli Deloitte na rynku pracy rośnie znaczenie elastyczności pracujących i pracodawców. Elastyczność ma być skuteczną bronią w walce z bezrobociem oraz szansą na sukces ekonomiczny firm.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy nie mają czego bronić. Etat się skończył, nadchodzą elastyczne formy zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: slaby

18 wrz 2013 14:39


Pierwszą jest zmiana formuły rozwoju przywództwa. Małgorzata Wnęk-Kolaska, starszy menedżer Deloitte podkreśla, że musimy całkiem inaczej zainwestować w rozwój liderów, odejść od jednego modelu lidera. Kolejnym trendem jest walka o talenty, która zaczyna mieć charakter globalny. Powinniśmy zastanowić się, skąd talenty będziemy pozyskiwać i jak zatrzymać je w firmie. Ostatnim znaczącym zjawiskiem jest przyspieszenie organizacyjne. W jego efekcie pracodawcy potrzebują określonych pracowników natychmiast, ale nie zawsze na dłuższy okres.

- To wszystko powoduje, że dotychczasowe sztywne rozwiązania w zakresie zatrudnienia mogą okazać się niewystarczające - mówi Małgorzata Wnęk-Kolaska.

Autorzy raportu piszą wprost: „czeka nas zmierzch ery etatów i narodziny ery talentów". Pracodawcy coraz częściej będą szukać osób do wykonania określonego zadania, dysponujących specjalistyczną wiedzą lub doświadczeniem. Zatrudnienie na stałe nie będzie w tym przypadku konieczne.

W dzisiejszych czasach, czytamy w raporcie, utalentowani pracownicy mogą stawiać warunki i przebierać w ofertach pracy. Dla takich osób często wynagrodzenie nie jest głównym czynnikiem motywującym.

- Ważniejsze są możliwości rozwoju, elastyczne warunki pracy czy współpraca z przywódcami na odpowiednim poziomie - wyjaśnia Natalia Pisarek.

Dlaczego etat nie jest dla talentów? Wracamy do sztywnego prawa pracy w Polsce. Jak wyjaśniają eksperci Deloitte, w polskim systemie prawnym umowy o pracę, czy też umowy cywilnoprawne można stosować tylko według ściśle określonych reguł. Dlatego coraz częściej pojawiać się będą elastyczne formy zatrudniania oraz elastyczne warunki pracy.

- Większy wachlarz form regulowania stosunku pracodawca-pracujący pozwala na większą elastyczność i rozszerza możliwość korzystania przez firmę z wartościowych, na przykład zewnętrznych specjalistów - dodaje Małgorzata Wnęk-Kolaska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.