PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zwalniają i... zatrudniają. Złożony obraz rynku pracy w bankowości

W wielu sektorach mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Inaczej jest w bankowości, gdzie obraz jest niejednorodny. Doradcy w oddziałach tracą pracę, z kolei w obszarze back office rekruterzy doświadczają trudności rekrutacyjnych.

Zwalniają i... zatrudniają. Złożony obraz rynku pracy w bankowości
Adobe Stock
REKLAMA
  • Nie we wszystkich obszarach bankowości można mówić o rynku pracownika.
  • Zamykane są oddziały, więc stanowiska wyeksponowane na klienta (biznesowego, detalicznego czy korporacyjnego) stają się zbędne.
  • Rozwija się z kolei obszar digital - tutaj zapotrzebowanie na specjalistów wzrasta.

W ubiegłym roku padły kolejne rekordy, jeśli chodzi o bezrobocie w Polsce. Według danych GUS stopa bezrobocia w listopadzie 2018 r. wyniosła 5,7 proc. (rok wcześniej było to 6,5 proc.). W ubiegłym roku padł też kolejny rekord – liczba bezrobotnych spadła poniżej 1 mln (zarejestrowanych było 950,5 tys. osób bez pracy).

Pracodawcy mają problemy z rekrutacją pracowników. Przedstawiciele większości branż mówią o rynku pracownika. Kandydaci mając większy wybór wywierają presję płacową i zmuszają firmy do zmiany warunków pracy. Tak jest przykładowo w IT, budownictwie, sektorze usług wspólnych czy w sektorze produkcyjnym. Okazuje się jednak, że we wszystkich obszarach można mówić o rynku pracownika. Inny obraz rynku pracy mamy w bankowości.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Banki zwalniają...

- Ostatnie lata były bardzo burzliwe w bankowości. W tej chwili sektor zmierza w kierunku konsolidacji, a liczba pracowników się kurczy. Na sytuację mają wpływ nie tylko fuzje i przejęcia, ale także digitalizacja powodująca zmniejszanie liczby oddziałów bankowych. Stanowiska wyeksponowane na klienta (biznesowego, detalicznego czy korporacyjnego) stają się więc zbędne. Najlepsi pozostają w organizacji, natomiast pracownicy, którzy nie odnaleźli się w nowej rzeczywistości, muszą pożegnać się z pracą. Mimo zwolnień, prowadzimy dla banków rekrutacje na stanowiska sprzedażowe – mówi Dagmara Kłos, senior consultant w Antal Banking & Insurance.

Rekrutacja nadal sprawia bankom trudności, szczególnie w dziale audytu i ryzyka. Ten trend jest niezmienny od wielu lat (Fot. Shutterstock)
Rekrutacja nadal sprawia bankom trudności, szczególnie w dziale audytu i ryzyka. Ten trend jest niezmienny od wielu lat (Fot. Shutterstock)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zwalniają i... zatrudniają. Złożony obraz rynku pracy w bankowości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA