- RynekZdrowia.pl
- •2 wrz 2019 22:28
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poszukuje co najmniej 200 lekarzy orzeczników. Wszystko przez wejście w życie przepisów o wypłacie świadczenia w wysokości 500 złotych dorosłym niepełnosprawnym, niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Lekarzy brakuje, choć ZUS kusi dobrymi zarobkami.

Problemy z zatrudnianiem lekarzy były od dawna, ale teraz ZUS może to odczuć najdotkliwiej. Bo, jak tłumaczy rzecznik instytucji, tzw. 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji sprawia, że ZUS w najbliższych tygodniach będzie musiał rozpatrzyć setki tysięcy wniosków.
Zgodnie z zapisami ustawy, która wejdzie w życie 1 października, dodatkowe świadczenie w wysokości 500 złotych będzie mogła otrzymywać osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji. Żeby pieniądze były wypłacone, osoba z niepełnosprawnościami musi przedstawić orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Drugim warunkiem jest kryterium dochodowe (inaczej niż w przypadku tzw. 500 plus dla dzieci).
Osoby bez orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji będą musiały spotkać się z lekarzem orzecznikiem. Jak wyliczył ZUS, wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet ok. 850 tys. osób. Spośród nich większość będzie musiała przejść badanie przez lekarza, który ustali, czy są niezdolni do samodzielnej egzystencji.
Czytaj więcej na RynekZdrowia.pl


KOMENTARZE (0)