Żuk: w Lublinie powstanie 10 tys. miejsc pracy. Kto może liczyć na zatrudnienie?

Inwestycje o wartości 2 mld zł oraz tworzenie warunków dla przedsiębiorców i inwestorów, które spowodują powstanie 10 tys. miejsc pracy - zadeklarował prezydent Lublina Krzysztof Żuk, który ubiega się o reelekcję.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Żuk: w Lublinie powstanie 10 tys. miejsc pracy. Kto może liczyć na zatrudnienie?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 paź 2014 13:29


- Dla przyszłej rady miasta i dla prezydenta tworzenie miejsc pracy to cel numer jeden. Rozwój gospodarki i przyciąganie inwestycji to najważniejsze wyzwanie - zapowiada Żuk. 

Prezydent Lublina planuje, że w nowej kadencji będą w mieście przeprowadzone inwestycje o łącznej wartości 2 mld zł. O środki na nie miasto ubiegać się będzie z funduszy unijnych - głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego i programu Rozwój Polski Wschodniej. 

Czytaj też: Nawet 5,7 tys. nowych miejsc pracy w SSE w Mielcu

Żuk zapowiedział działania na rzecz przyciągania inwestorów i tworzenia warunków dla przedsiębiorców tak, aby w Lublinie powstało - w okresie następnej kadencji samorządu - 10 tys. miejsc pracy. 

Około trzech tysięcy osób ma znaleźć zatrudnienie w sektorze usług, a kolejne dwa tysiące w sektorze IT. Zdaniem Żuka w tych sektorach nowe miejsca pracy tworzone są najszybciej, ale do ich powstania potrzebna jest m.in. oferta powierzchni biurowej o odpowiednich standardach. 

Prezydent zapowiada też poszerzenie specjalnej strefy ekonomicznej w Lublinie z obecnych 116 ha do 200 ha. Prowadzone są też rozmowy o wprowadzeniu dodatkowych ułatwień dla inwestorów w strefie - np. wydłużenie okresu ulg - uwarunkowanych tworzeniem nowych miejsc pracy. Dzięki tym działaniom w strefie w sektorze przemysłu ma powstać ok. 2 tys. miejsc pracy.

Żuk zapowiada też starania na rzecz modernizacji uzbrojenia hal i terenu pod dawnej fabryce samochodów w Lublinie. Mogą tam - jak liczy Żuk - pojawić się inwestorzy z sektora motoryzacyjnego, którzy stworzą ok. 3 tys. miejsc pracy. 

Czytaj też: Większe strefy ekonomiczne to więcej miejsc pracy

- Jesteśmy w stanie zaprosić skutecznie do inwestowania w Lublinie około 30 inwestorów, od których oczekiwalibyśmy nakładów w granicach miliarda złotych- twierdzi Żuk. 

Podkreślia, że jego deklaracje dotyczące nowych miejsc pracy "znajdują poparcie w działaniach" podejmowanych w mijającej kadencji samorządu.

Podaje, że w okresie 2010-2014 w Lublinie powstało ok. 9 tys. nowych miejsc pracy, w tym m.in. 1,3 tys. w sektorze usług, ponad 500 w sektorze IT, prawie 500 w logistyce i transporcie, 300 w przemyśle motoryzacyjnym. 1,6 tys. miejsc powstało w handlu, a ponad 3,6 tys. w ramach samozatrudnienia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.