×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Znaleźli sposób na rozwój pracowników. Chętnych nie brakuje

- Kompetencje osób, które ukończyły specjalistyczne studia IT, są szersze niż osób, które ukończyły bootcamp. Trudno tu zatem mówić o konkurowaniu tych dwóch grup. Uczestnictwo w szkoleniu może być jednak punktem wyjścia do zdobywania szerszych kompetencji IT - mówi Magdalena Chalecka, HR Business Partner obszaru IT i analityki w ERGO Hestii i project manager bootcampów. Na swoim koncie ma już organizację dwóch takich wydarzeń.

Znaleźli sposób na rozwój pracowników. Chętnych nie brakuje
Magdalena Chalecka, HR Business Partner obszaru IT i analityki w ERGO Hestii i project manager bootcampów (fot. ERGO Hestia)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • ERGO Hestia już po raz drugi poszukiwała specjalistów IT wśród swoich pracowników. 
  • O wynikach dwóch bootcampów i podejściu zespołu do takich możliwości rozmawiamy z Magdaleną Chalecką, HR Business Partner obszaru IT i analityki w ERGO Hestii i project managerem bootcampów.
  • - Inwestujemy w pracowników, dając im możliwości rozwoju i zdobycia zupełnie nowej wiedzy, przekwalifikowania się - mówi w rozmowie z PulsHR.pl.

Macie za sobą kolejny bootcamp (to - w skrócie - kurs, który pozwala szybko zmienić pracę lub przysposobić sie do nowego zawodu - przyp. red.). Jak efekty? Ilu programistów udało wam się znaleźć w swoich szeregach? Z jakich działów na przejście najczęściej decydowali się pracownicy?

Magdalena Chalecka: – W ERGO Hestii zorganizowaliśmy do tej pory dwa bootcampy: pierwszy poświęcony tworzeniu robotów RPA, a drugi dedykowany projektowaniu botów konwersacyjnych, w tym chatbotów i voicebotów. W pierwszym bootcampie wzięło udział dziewięć osób wywodzących się z różnych działów firmy – m.in. likwidacji szkód, windykacji i obsługi klienta.

Osiem z nich przeszło do Działu Automatyzacji, a jedna zajmuje się robotyzacją w macierzystym biurze. Efektem pracy absolwentów bootcampu RPA są sprawnie działające roboty odciążające pracowników od rutynowej, powtarzalnej pracy. W drugim bootcampie, który obecnie jeszcze trwa, bierze udział 8 osób.

Dlaczego zdecydowaliście się na to rozwiązanie?

– Organizacja bootcampów to element szerszego programu „Czas rozwoju” organizowanego przez ERGO Hestię. W ten sposób chcemy wzmocnić kompetencje cyfrowe pracowników umożliwiające im usprawnianie procesów operacyjnych.

Równie ważne jest jednak dla nas tworzenie możliwości rozwoju dla pracowników, którzy wykazują zainteresowanie i predyspozycje do pracy w technologiach informatycznych, a nie mają wykształcenia kierunkowego. Szczególnie dotyczy to osób pracujących w obszarach operacyjnych, w których lista zadań została ograniczona w wyniku pandemii.

Jak wcześniej radziliście sobie z rekrutacją pracowników z tak wydrenowanego już rynku jak IT? Co skłoniło was do takiego działania?

– Rozwój pandemii spowodował, że branża ubezpieczeniowa – podobnie jak wiele innych – podlega dynamicznej digitalizacji. Towarzystwa oferujące ubezpieczenia komunikacyjne w coraz większym stopniu stosują automatyzację - w celu zwiększenia wydajności i podnoszenia jakości procesów obsługi klienta i likwidacji szkód.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Znaleźli sposób na rozwój pracowników. Chętnych nie brakuje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA