PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Znalezienie wykwalifikowanych inżynierów największym wyzwaniem rekruterów

  • Autor: JS
  • 25 sie 2017 19:40

Czy w sektorze produkcyjnym brakuje inżynierów? Zaczyna brakować, a zapotrzebowanie stale rośnie i będzie rosnąć, dlatego już do końca bieżącego roku sytuacja może drastycznie się pogorszyć. W kolejnych latach spodziewany jest zdecydowany deficyt inżynierów na rynku pracy - informują konsultanci HRK S.A.

Znalezienie wykwalifikowanych inżynierów największym wyzwaniem rekruterów
Adobe Stock
REKLAMA

• Działy rekrutacyjne mają coraz większe wyzwanie w poszukiwaniu wykwalifikowanych inżynierów.

• Firmy produkcyjne stawiają czoła problemowi w wielu różnych wymiarach i muszą wykazywać się dużą elastycznością w rozwiązaniu kwestii deficytu inżynierów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Polska jest dobrym miejscem na inwestowanie dla koncernów międzynarodowych, głównie ze względu na nadal niższe, niż na zachodzie, koszty prowadzenia działalności. Dodatkowo polscy inżynierowie są niezwykle cenieni przez zagranicznych inwestorów, więc jest to doskonałe miejsce na lokowanie swoich biznesów. W zeszłym roku wydano około 30 pozwoleń na budowę nowych fabryk, zatem już wkrótce liczba miejsc pracy zdecydowanie się zwiększy. Z obserwacji zespołu konsultantów Engineering & Technology w HRK S.A. wynika, iż wielu klientów inwestuje w rozbudowę zakładów, zatem zwiększa powierzchnie produkcyjne czy powierzchnie magazynowe, a tym samym ma większe potrzeby zatrudniania nowych osób.

Każdy sektor, od motoryzacyjnego, przez chemiczny do maszynowego potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów ze znajomością technologii, procesów, etc. - Jeśli dziś sprawdzimy znany portal z ofertami pracy zauważymy, iż stanowiska inżynierskie są w ścisłej 5 liczby pod względem największej liczby oferowanych stanowisk. Automatycy, inżynierowie procesu, inżynierowie jakości oraz kierownicy poszczególnych obszarów są kadrą w tej chwili szczególnie pożądaną - zauważają konsultanci.

Pracodawcy decydują się na różne rozwiązania, m.in.  zatrudniają osoby z zagranicy, np. Ukrainy, , które posiadają odpowiednie wykształcenie i ciekawe doświadczenie zawodowe. - Zauważamy również zainteresowanie Polską ze strony specjalistów z innych krajów, jak Hiszpania czy Indie. Niektóre firmy produkcyjne zdecydowały się na rozbudowany system wsparcia i finansowania studiów wyższych przez pracodawcę dla absolwentów szkół średnich. Jest to jednak inwestycja długoterminowa, trwająca około 3,5 roku. Zbliżonym rozwiązaniem jest bliska współpraca z uczelniami wyższymi. Jeden z naszych klientów corocznie zatrudnia około 10 osób, absolwentów uczelni, z którą współpracuje jego firma. System ten doskonale się sprawdza, ale nie niweluje wszystkich potrzeb kadrowych - twierdzą eksperci z HRK. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Znalezienie wykwalifikowanych inżynierów największym wyzwaniem rekruterów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA