×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zmiana miejsca pracy? Specjaliści i menedżerowie mają coraz łatwiej

  • Autor: MN
  • 8 lis 2017 11:01

Większość specjalistów i menedżerów odczuło w ostatnim roku poprawę swojej sytuacji zawodowej – wskazują wyniki najnowszej, 7. edycji badania Antal.

Zmiana miejsca pracy? Specjaliści i menedżerowie mają coraz łatwiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Duża liczba otrzymanych ofert pracy i częściej oferowane podwyżki przekładają się bezpośrednio na wzrost możliwości zawodowych pracowników.

• To z kolei oznacza, że pracodawcom jest coraz trudniej pozyskać i utrzymać niezbędne talenty.

• Wyższe wynagrodzenie, umowa o pracę i dogodna lokalizacja firmy - na to patrzą specjaliści i menedżerowie przy wyborze oferty o pracę. 

Dla ponad połowy pracowników ubiegły rok wiązał się z poprawą ich sytuacji zawodowej. 16 proc. deklaruje zdecydowaną poprawę, a 35 proc. raczej skłania się ku pozytywnej ocenie swojej pozycji na rynku pracy.

- Przez poprawę sytuacji na rynku pracy pracownicy rozumieją zazwyczaj otrzymanie podwyżki bądź dodatkowych świadczeń, awans - wewnętrzny i zewnętrzny, a także samą propozycję udziału w procesie rekrutacyjnym - komentuje Roman Zabłocki, menedżer Antal Engineering & Operations.

Na wzrost możliwości zawodowych wpływają w znacznej mierze nowe inwestycje i reinwestycje firm już obecnych na rynku, które generują ogromne zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów.

- Wiele firm doszło do wniosku, iż lepiej wydać pewne środki na dodatkowe benefity, wyższe wynagrodzenia czy szkolenia niż narazić się na utratę talentów - podsumowuje Roman Zabłocki.

Na ocenę swojej sytuacji zawodowej na rynku pracy i poczucie wartości rynkowej bezpośrednie przełożenie ma liczba otrzymywanych zaproszeń do procesów rekrutacyjnych. Przeciętnie specjaliści i menedżerowie otrzymują 8 ofert pracy, ale w przypadku rekordzistów liczba ta sięga kilkudziesięciu rocznie.

Według wyliczeń Antal, specjaliści IT otrzymują rocznie średnio 18 zaproszeń do rekrutacji. Następnie są przedstawiciele takich branży jak: logistyka (8 ofert), inżynieria (8), finanse i księgowość (7), marketing (6), wyższa kadra zarządzająca (6), sprzedaż (5), HR (5), prawo (3).

W branży IT trudno się opędzić od zaproszeń do rekrutacji. (fot. pixabay)
W branży IT trudno się opędzić od zaproszeń do rekrutacji. (fot. pixabay)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiana miejsca pracy? Specjaliści i menedżerowie mają coraz łatwiej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA