×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Złe wieści z rynku pracy. Wystarczyło pół roku, by groźne zjawisko przybrało na sile

  • jk
  • 2 sie 2022 12:49

Rośnie liczba osób tracących pracę z nie swojej winy. Co czwarta osoba, która zmieniła w ostatnim półroczu pracodawcę, została zwolniona.

Złe wieści z rynku pracy. Wystarczyło pół roku, by groźne zjawisko przybrało na sile
Rosnąca inflacja i obecna sytuacja gospodarcza sprawiają, że w ostatnim kwartale rynek pracy zaczyna wysyłać niepokojące sygnały (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W ciągu ostatnich sześciu miesięcy 17 proc. badanych pracowników zmieniło pracę – ten odsetek spada, co świadczy o wyhamowaniu rotacji w polskich firmach. Tak wynika z 48. edycji raportu Monitor Rynku Pracy, przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster.
  • Głównymi powodami zmiany miejsca zatrudnienia pozostają wciąż wynagrodzenie i perspektywy rozwoju zawodowego.
  • Rośnie jednak liczba pracowników, którzy jako powód zmiany pracy wskazali utratę dotychczasowego miejsca pracy - co czwarty (26 proc.) odpowiedział w ten sposób.

Rosnąca inflacja i obecna sytuacja gospodarcza sprawiają, że rynek pracy zaczyna wysyłać niepokojące sygnały. Spośród wszystkich badanych, którzy zmienili w ostatnim półroczu pracodawcę, 26 proc. jako powód wskazało utratę dotychczasowego miejsca pracy. W porównaniu z poprzednim badaniem widać wyraźny wzrost na poziomie 6 punktów procentowych. Ten poziom jest też odległy od poziomów notowanych przed pandemią (18-20 proc.).

Czytaj też: Mniej ofert, słabnąca presja płacowa. Na rynek pracy wkracza niepewność

Jako przyczyny zmiany miejsca zatrudnienia wciąż dominują kwestie związane z wynagrodzeniem i perspektywami rozwojowymi (po 44 proc. wskazań), ale dostrzec można wyhamowanie tendencji. Słabnie znaczenie korzystniejszej formy zatrudnienia (35 proc.), ale największy spadek wskazań widoczny jest w przypadku rozczarowania dotychczasowym pracodawcą (30 proc.).

Źródło: Randstad
Źródło: Randstad

Wzrost odsetka pracowników wspominających o redukcji zatrudnienia może być sygnałem o zmianach na rynku pracy. Jednocześnie jednak badani wciąż znajdują nowe zatrudnienie, a 88 proc. uważa, że bez trudu można znaleźć jakąkolwiek pracę. Tyle że średni czas poszukiwania zatrudnienia sięga blisko 3 miesięcy, co w sytuacji krótszego okresu wypowiedzenia albo w trudniejszej sytuacji makroekonomicznej może wzmagać obawy pracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Złe wieści z rynku pracy. Wystarczyło pół roku, by groźne zjawisko przybrało na sile

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA