PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zatrważające dane. Zabraknie nam nawet 10 milionów pracowników

 • Gabriel Paździor
  GP
 • 13 lis 2019 20:00

W najbliższych latach na polskim rynku pracy zabraknie około 3-4 mln pracowników, a w skrajnym scenariuszu do 2050 r. braki na rynku pracy w Polsce sięgną 10 milionów. Nie może więc dziwić, że firmy walczą już nie tylko o programistów, księgowych, finansistów i prawników, ale także szeregowych pracowników fizycznych.

Zatrważające dane. Zabraknie nam nawet 10 milionów pracowników
Adobe Stock
REKLAMA
 • Work Service oszacował braki na rynku pracy. Potwierdzają je kolejne badania z września 2019 roku.
 • Kluczowe stanowiska na które brakuje ludzi, to programiści i sektor IT, za którymi pojawili się operatorzy maszyn. Takie wnioski płyną z badań Trenkwaldera.
 • Braki programistów pokazują, że kolejnym etapem, obok doraźnego łatania luki kadrowej, musimy zacząć uczyć programowania najmłodszych.

Jak wynika z wrześniowego badania Work Service, już niemal 56 proc. obecnych na polskim rynku firm deklaruje problemy ze znalezieniem pracowników. Trudności z poszukiwaniem ludzi do pracy odczuwają przede wszystkim duże przedsiębiorstwa (73 proc.), głównie zajmujące się produkcją przemysłową. Przyczyną tego stanu ma być dobrowolna rotacja pracowników, którzy zmieniają miejsce zatrudnienia skuszeni lepszymi zarobkami, dodatkowymi benefitami czy atrakcyjniejszą lokalizacją innego zakładu pracy.

Takie trudności ze znalezieniem pracowników potwierdzają i inne badania. Według raportu Antaal, Asseco Business Solutions i Grupy Nowy Styl, także z września, wskaźnik dobrowolnej rotacji pracowników, średni dla całego rynku, wzrósł od 2016 r. z 11 proc. do 16 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Starsi i młodzi pod jednym dachem firmy

Widać to zwłaszcza w branży SSC/BPO. To skrót reprezentujący centra usług wspólnych (obsługa klienta, księgowość, zakupy). Zanotowano w tej branży wzrost o 10 p.p. do 20 proc. Wskaźnik dobrowolnej rotacji rośnie także w consultingu i kancelariach prawnych - wzrost o 9 p.p. do 21 proc. Pozostałe branże, którym szczególnie doskwierają odchodzący pracownicy, to produkcja przemysłowa, logistyka, IT i telekomunikacja.

Rynek pracy z wielkim brakiem

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Zatrważające dane. Zabraknie nam nawet 10 milionów pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Komar 2020-02-12 23:09:47

  Według mnie jednak najwieksza rola przypada w tym problemie pracodawcy. To jak firma pracuje na swój wizerunek widac zwłaszcza w nastawieniu pracowników do swoich obowiazkow. Motywacja jest jedną z wazniejszych rzeczy, której nie moze zabraknąć zwłaszcza teraz gdy głos maja ludzie. Jeśli pracodawcy zalezy na swoich specjalistach - nie obejdzie sie bez pakietów sportowych OK system czy medycznych medicover, które razem są mocnym argumentem benefitowym dla pracowników. Nie tylko pensja ma znaczenie... pracownikowi nalezy sie duzo wiecej zwłaszcza temu lojalnemu - tylko w ten sposob pracodawca jest w stanie budować fundament swojej firmy: dzieki ludziom

 • asd 2019-11-15 13:37:45

  Problem leży nie tylko w braku pracowników, ale też w ich jakości. Weźmy np. intelektualny poziom tego artykułu i/lub materiałów na których się opierał. Stwierdza się, że trudność z zatrudnieniem w branży wynika z dobrowolnej rotacji, no ale przecież tam dokąd dobrowolnie odszedł ten pracownik również go brakowało, więc to gra o sumie zerowej, bo pracowników ogólnie nie ubyło. Problem wynika albo z małej efektywności przedsiębiorstw, albo z małej podaży nowych pracowników o odpowiednich kompetencjach.

 • nnn 2019-11-14 08:55:41

  Nie tylko najmłodszych, ale wykorzystać potencjał 50+ a nie wypychać usilnie ludzi na emerytury, co ma miejsce w wielu firmach, jak choć pokazywał ostatni artykuł Onetu. Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem i należy myśleć długofalowo, jak stworzyć komfortowe warunki przy elastycznych rozwiązaniach - home office, flexi work time, część etatu itd. i etc., Młodych ludzi nie będzie przybywać, a pracodawcy nie mogą traktować pracowników, jako zła koniecznego, tylko za tym idzie zmiana mentalności do której jeszcze niestety sporo firm nie dorosło. Przy szalejącej już inflacji, podnoszenie wynagrodzeń, przy jednoczesnym potrącaniu składek jest rozwiązaniem krótkowzrocznym, trzeba strategii systemowej, ale z wyczuciem. Wiele wątków, ale problem złożony, który każdy jakoś mimochodem spycha w kąt....

 • IMHO 2019-11-14 07:55:39

  To już ostatni gwizdek żeby zacząć konkurować z zachodem wysokością wynagrodzenia.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA