Zatrudnienie w nowoczesnej gospodarce rośnie coraz szybciej

• Nowoczesna gospodarka w Polsce zakończyła 2015 r. wzrostem na poziomie 4,21 proc.
• W IV kw. 2015 r. pracę w firmach tego sektora znalazło o 4,31 proc. pracowników więcej niż rok wcześniej.
• Rozwój najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw napędzał sektor produkcyjny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zatrudnienie w nowoczesnej gospodarce rośnie coraz szybciej

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

19 lut 2016 13:44


W 2015 r. w nowoczesnej gospodarce prym pod względem zatrudnienia wiodły przedsiębiorstwa produkcyjne notujące 5,99 proc. wzrostu, który w ostatnim kwartale skoczył nawet do 6,17 proc. - wynika z raportu ADP "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2015”.

Dla porównania, firmy specjalizujące się w usługach zarejestrowały wzrost zatrudnienia rzędu 3,01 proc. w IV kw. i 3,21 proc. w całym 2015 r. W IV kw. doszło do zmiany na pozycji lidera. Stały się nim duże firmy produkcyjne ze wzrostem na poziomie 6,35 proc. (w mniejszych firmach tego sektora, które były dotychczasowym liderem, odnotowano wzrost 5,06 proc.).

Zgromadzone wyniki pokazują, że 2015 r. był znacznie lepszy nie tylko dla sektora produkcyjnego, ale także – zarówno w produkcji, jak i usługach – dla mniejszych przedsiębiorstw. Rozwój nowoczesnej gospodarki napędzały głównie mniejsze firmy (do 500 pracowników), rejestrując 4,81 proc. wzrost zatrudnienia w 2015 r. – wobec 3,98 proc. wzrostu odnotowanego przez duże przedsiębiorstwa. Największy skok ‒ rekordowy dla całej nowoczesnej gospodarki ‒ zaobserwowano w mniejszych firmach produkcyjnych, które odnotowały 6,50 proc. wzrost zatrudnienia w skali roku.

– W przypadku firm sektora produkcyjnego należy pamiętać także o „cyklu produkcyjnym” – kiedy następuje wzrost produkcji i zatrudnienia w dużych firmach możemy założyć, że w perspektywie kolejnych od 3 do 6 miesięcy nastąpi podobny wzrost w mniejszych podmiotach. Ten wzrost powinien się utrzymać jeszcze przez jakiś czas, choć obecnie precyzyjne prognozowanie w gospodarce jest bardzo trudne – komentuje Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy Business Centre Club.

– Na wzrosty firm większy niż nam się wydaje wpływ, mają decyzje rządu i opinie na temat naszego kraju. Jeśli ratingi będą nadal spadały lub też będziemy postrzegani negatywnie, może to wpłynąć na ilość zamówień, a tym samym znów z pewnym przesunięciem czasowym przełożyć się na zmianę trendu. Zatrudnienie jest zawsze bezpośrednio powiązane ze stanem gospodarki lokalnej i światowej oraz zdolnością firm do współpracy poza rynkiem lokalnym – dodaje Staniewicz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.