PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zatrudnienie rośnie coraz wolniej. Powód?

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 19 wrz 2019 11:49

Według danych podanych przez GUS w porównaniu z latami ubiegłymi widać wyraźnie spadek dynamiki wzrostu liczby zatrudnionych. Informacje o zatrudnieniu w sierpniu skomentowała Monika Fedorczuk, specjalistka Konfederacji Lewiatan.

Zatrudnienie rośnie coraz wolniej. Powód?
- Duży wzrost wynagrodzeń może być związany z trudnościami z pozyskaniem pracowników - mówi Monika Fedorczuk. (fot. pixabay.com)
REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał 18 września, że w sierpniu 2019 r., w sektorze przedsiębiorstw pracowało 6389,6 tys. osób, co oznacza wzrost zatrudniania o 2,6 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Mimo to, w porównaniu z latami ubiegłymi, widać wyraźnie spadek dynamiki wzrostu liczby przyjmowanych do pracy. Dane z analogicznego okresu w roku 2018 wskazywały na przyrost zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw o 3,4 proc., a w 2017 roku - o 4,6 proc.

- Powyższe może być spowodowane ograniczeniem planów zatrudnieniowych przez przedsiębiorstwa w związku z sygnałami wskazującymi na nadchodzące spowolnienie gospodarki i negatywnymi danymi dotyczącymi sytuacji ekonomicznej u naszych zachodnich sąsiadów - podkreśliła Fedorczuk przypominając, że Niemcy mają zadyszkę ekonomiczną.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Spowolnienie gospodarcze widać już na rynku pracy

Specjalistka Konfederacji Lewiatan przypomina, że długotrwałe problemy z pozyskiwaniem pracowników i ograniczenia w możliwości zatrudnienia cudzoziemców na dłuższe okresy są problemem dla pracodawców.

(źródło: Konfederacja Lewiatan/materiały prasowe)
(źródło: Konfederacja Lewiatan/materiały prasowe)

Ekspertka nie pomija także zanotowanego wzrostu wynagrodzeń.

- Utrzymuje (on) wysoką dynamikę - kończy swój komentarz Fedorczuk. GUS przypomniał, że w sierpniu 2018 roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 4 798,27, a wzrost rok do roku tego wskazania był na poziomie 6,8 proc. - Stosunkowo duży wzrost wynagrodzeń może być związany z trudnościami z pozyskaniem pracowników - przy znaczących brakach pracowników, szczególnie tych wykwalifikowanych, podnoszenie wynagrodzeń staje się jednym z elementów konkurowania o pracownika i czynników ograniczających rotację w firmach - przypomina komentująca.

Czytaj też: Zatrudnienie dalej zwalnia, płace w górę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zatrudnienie rośnie coraz wolniej. Powód?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA