×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zatrudnienie osób po 50. roku życia: Korzyści nie tylko finansowe

  • Agnieszka Widera-Ciochoń
    aw
  • 3 lis 2017 8:57

Preferencje dla firm, brak składek na Fundusz Pracy, zwolnienia z Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, krótszy czas wypłaty wynagrodzenia chorobowego oraz dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika - to finansowe korzyści, jakie zyskują przedsiębiorstwa przy zatrudnianiu osób po 50-tce. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie pracownika.

Zatrudnienie osób po 50. roku życia: Korzyści nie tylko finansowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Młodzi przestają rządzić na rynku pracy, bo pracodawcy stawiają na osoby 50+ - pisze „ Dziennik Gazeta Prawna”. Wszystko z powodu rąk do pracy i polityki zatrudnienia promującej zatrudnianie osób po 50 roku życia. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie zatrudnianiem doświadczonych (wiekiem) pracowników rośnie.

Tendencję widać i w oficjalnych statystykach, i w badaniach. Dziennik powołuje się na analizy Work Service, z których wynika, że w półtora roku odsetek firm zatrudnianych takie osoby wzrósł o 10 proc. (z 79 do 86 proc.).

Ta zmiana nastawienia pracodawców znajduje odzwierciedlenie w urzędach pracy, gdzie bezrobotni 50+ przestają być jedną z najbardziej problematycznych grup.

– Dla pracodawców starszy wiek bezrobotnego przestaje być barierą zatrudnienia – zauważa w rozmowie z ”DGP” Grażyna Laurkowska, dyrektor PUP w Legnicy.

Z kolei Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan przestrzega przed upatrywaniem poprawy w polityce zatrudnieniowej rządu czy instrumentach aktywizacji bezrobotnych.

– Okazało się, że firmy wcale nie sięgają po nie tak chętnie, jak mogłoby się wydawać. Ponadto ze względu na to, że mamy obecnie rynek pracownika mniejsze znaczenie w zatrudnianiu osób 50+ ma bariera w postaci okresu ochronnego przed osiągnięciem wieku emerytalnego – twierdzi Baczewski.

To, że firmy coraz bardziej doceniają ich potencjał potwierdzają też wyniki analiz Hays Poland.

– Od kilku lat obserwujemy rosnący wskaźnik zatrudnienia osób 50+ – komentuje Agnieszka Czarnecka, HR consultancy manager w Hays Poland. Potwierdza, że jest to wynikiem zarówno niedoboru kompetencyjnego – w związku z czym pracodawcom w Polsce coraz trudnej jest pozyskać odpowiednich pracowników – jak również większej świadomości firm względem korzyści, jakie niesie za sobą tworzenie zróżnicowanych wiekowo zespołów. Umiejętności, kompetencje i doświadczenie osób starszych i młodszych uzupełniają się na wielu polach.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zatrudnienie osób po 50. roku życia: Korzyści nie tylko finansowe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA