PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zatrudnianie pracowników z Nepalu, Indii i Pakistanu będzie prostsze?

  • Autor: PAP/KO
  • 11 sie 2022 11:30

Jest większy nacisk, aby pracownicy np. z Nepalu, Indii i Pakistanu mogli korzystać z uproszczonej procedury zatrudniania; na razie nie ma na to zgody - powiedział w czwartek PAP.PL wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Zatrudnianie pracowników z Nepalu, Indii i Pakistanu będzie prostsze?
Pracownicy z Azji podejmują często w Polsce pracę w sektorze IT (fot. pixnio)
REKLAMA
  • Największą grupę cudzoziemców pracujących w Polsce od lat stanowią Ukraińcy.
  • Stanisław Szwed nie spodziewa się odpływu cudzoziemców z polskiego rynku pracy w związku z najniższym od 32 lat bezrobociem w Polsce (4,9 proc.).
  • Z uproszczonej procedury zatrudniania mogą skorzystać obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, Rosji. Szwed zapytany o potencjalne nowe kierunki zatrudnienia w formule uproszczonej wymienił Nepal, Indie i Pakistan.

Wiceszef MRiPS Stanisław Szwed w czwartek w Studiu PAP zapytany o to, czy w związku z najniższym od 32 lat bezrobociem w Polsce (4,9 proc.) spodziewa się odpływu cudzoziemców z polskiego rynku pracy odpowiedział - "wręcz odwrotnie". "Jest większy, że tak powiem nacisk, żeby inne kierunki jeszcze otwierać w formule uproszczonej" - dodał.

Czytaj też: Płaca minimalna. "Jesteśmy w czołówce państw europejskich"

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dziś z uproszczonej procedury zatrudniania, czyli bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, mogą skorzystać obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, Rosji. Szwed zapytany o potencjalne nowe kierunki zatrudnienia w formule uproszczonej wymienił "Nepal, Indie, Pakistan - głównie kraje azjatyckie".

"Oczywiście oni dzisiaj mogą do nas przyjeżdżać, ale korzystają z normalnej procedury otrzymania wizy, zezwolenia na pracę, a chcieliby się dostać do tej krótkiej ścieżki, aby mogli przyjeżdżać do naszego kraju. Na razie na to nie ma zgody" - dodał.

Cudzoziemcy pracujący w Polsce

Wiceszef MRiPS podkreślił, że największą grupę cudzoziemców pracujących w Polsce od lat stanowią Ukraińcy (735,8 tys. osób). "Można też przewidzieć, że na jesieni, w zimę, będzie więcej osób z Ukrainy, które będą do nas przyjeżdżać" - dodał.

Szwed powiedział również, że w Polsce bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie, "również w miesiącach jesienno-zimowych, gdzie zawsze jest trudniejsza sytuacja". Jego zdaniem prognozy są optymistyczne, a jeżeli miałoby dojść do wzrostu bezrobocia, to nie będzie on znaczny.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zatrudnianie pracowników z Nepalu, Indii i Pakistanu będzie prostsze?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA