Zaskakujące dane: Bezrobocie wśród kobiet jest niższe niż wśród mężczyzn

Stopa bezrobocia wśród mężczyzn od wielu lat była niższa niż wśród kobiet. Sytuacja zmieniła się. Co mogło mieć na to wpływ?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zaskakujące dane: Bezrobocie wśród kobiet jest niższe niż wśród mężczyzn

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

2 wrz 2016 6:56


Stopa bezrobocia wśród kobiet w latach 2003 - 2013 pozostawała niezmiennie wyższa niż stopa bezrobocia wśród mężczyzn. Sytuacja nie uległa zmianie nawet w okresie obniżania się bezrobocia (w latach 2007 - 2008).

W tym roku nastąpiła zmiana. Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wynika, że w drugim kwartale br. stopa bezrobocia wśród kobiet wyniosła 6 proc., a wśród mężczyzn – 6,3 proc. Już w ubiegłym roku dysproporcje były zdecydowanie niższe. Wówczas drugi kwartał odnotowano z korzyścią dla panów, jednak różnica była niewielka (7,4 proc. do 7,5 proc.).

Bezrobocie wśród kobiet

Nie można jednoznacznie wskazać, co spowodowało, że bezrobocie jest niższe wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Jak zaznacza Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP, jedną z przyczyn może być wycofywanie się kobiet z rynku pracy. Należy pamiętać, że status bezrobotnego otrzymuje osoba, która nie ma pracy, ale szuka jej.

- Kobiety coraz częściej pozostają bierne zawodowo. Okoliczności się zmieniły. Na rynku pracy zostają kobiety, które bez większych trudności znalazły pracę – uważa Kozłowski.

Według eksperta Pracodawców RP niska stopa bezrobocia wśród kobiet to również efekt boomu edukacyjnego, który miał miejsce w latach 90. Proces ten w sporym stopniu dotyczył płci żeńskiej.

- Wyższy poziom wykształcenia zwiększa szanse na znalezienie pracy, a kobiety częściej niż mężczyźni kończą szkoły wyższe – ocenia Kozłowski.

Bezrobocie w dół

Stopa bezrobocia spada, niezależnie od płci. W drugim kwartale 2016 r. wyniosła 6,2 proc. - zgodnie z danymi BAEL, opublikowanymi w biuletynie statystycznym GUS. Rok wcześniej była wyższa o 1,2 pkt. proc.

Na tę sytuację wpływ zapewne ma rosnąca liczba nowych miejsc pracy. W lipcu br. pracodawcy zgłosili do pośredniaków 128,8 tys. ofert, o 11,8 proc. mniej niż przed miesiącem, ale więcej niż przed rokiem (o 9,1 proc.).

Również dane serwisów z ogłoszeniami o prace potwierdzają ten trend. Przykładowo w drugim kwartale 2016 roku liczba ofert pracy opublikowanych na portalu Praca.pl w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku zwiększyła się o 73 proc. Z kolei w serwisie Pracuj.pl w drugim kwartale br. pojawiło się 128,8 tys. ogłoszeń – o 16,5 proc. więcej w porównaniu do analogicznego kwartału w ubiegłym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.