Zarobki czy rozwój zawodowy? Co motywuje Polaków do zmiany pracy?

Sprawdźcie, jakie czynniki motywują specjalistów do podejmowania nowych wyzwań zawodowych oraz na co zwracają uwagę podczas wyboru nowego pracodawcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarobki czy rozwój zawodowy? Co motywuje Polaków do zmiany pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

20 mar 2015 10:08


Z badania Pracuj.pl Specjaliści na rynku pracy wynika, że specjalistów do zmiany pracy motywują dwa podstawowe czynniki – są to zarobki, ważne dla 60 proc. respondentów, oraz brak możliwości rozwoju, awansu – mobilizujące do zmiany pracy 57 proc. badanych.

Kolejnym, wskazanym przez respondentów aspektem, było poczucie niedocenienia w pracy, na które wskazało 43 proc. badanych. Jedna czwarta zmienia nie tylko pracę ale i branżę, i właśnie chęć takiej zmiany jest dla 23 proc. osób powodem, dla którego poszukują nowych obszarów zawodowych.

Czytaj też: Co motywuje menedżera?

Dla 12 proc. badanych kwestia niemożności pogodzenia życia zawodowego z prywatnym była czynnikiem mobilizującym do zmiany pracodawcy.

Zarobki czy rozwój zawodowy?

Przedstawiciele niemal wszystkich branż jako najbardziej motywujący do zmiany pracy aspekt wymieniają zarobki. Jedynie dla specjalistów IT są one na drugim miejscu – po rozwoju zawodowym (66 proc. wskazań na rozwój vs 63 proc. na zarobki).

Wśród respondentów w wieku 26-30 lat, zarobki i brak możliwości rozwoju czy awansu to równorzędne czynniki skłaniające do dokonania zmian w życiu zawodowym  (po 65 proc. wskazań). Natomiast wśród osób z kolejnej grupy wiekowej, czyli 31-40 lat, rozwój i awans są kluczowe – na ten czynnik wskazało 60 proc. respondentów, podczas gdy zarobki miały 58 proc. wskazań.

Osoby z wyróżnionych grup wiekowych zdają sobie sprawę, że są w takim momencie kariery, w którym bardzo ważne jest inwestowanie w rozwój, który wraz ze stażem pracy, przekłada się na wyższe zarobki.

Czytaj też: Rywalizacja w pracy motywuje, gdy nie jest brutalną walką

Duży wpływ na wybór czynnika motywującego do poszukiwania nowych wyzwań zawodowych ma także poziom wykształcenia. W przypadku osób z wykształceniem wyższym, zarobki i możliwość rozwoju miały niemal tę samą wagę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.