×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zapomnijmy o nowych miejscach pracy. Polskie firmy myślą o przetrwaniu, a nie o rozwoju

 • Autor: PAP/JP
 • 30 maj 2023 11:15

Wskaźnik Rynku Pracy w maju br. wzrósł o ponad 1 punkt - podało we wtorek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według ekonomistów to raczej zapowiedź sezonowego wzrostu bezrobocia niż prognoza niekorzystnych zmian w najbliższym czasie, która mogłoby skutkować trwałym wzrostem.

Zapomnijmy o nowych miejscach pracy. Polskie firmy myślą o przetrwaniu, a nie o rozwoju
Firmy stawiają na przetrwanie. Nie tworzą nowych miejsc pracy (fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, wzrósł w maju niewiele ponad 1 punkt - przekazało we wtorkowej informacji BIEC.
 • "Jest to raczej zapowiedź sezonowego wzrostu bezrobocia, jaki odnotowywany jest zwykle o tej porze roku, niż prognoza niekorzystnych zmian w najbliższym okresie, które mogłoby skutkować trwałym i istotnym wzrostem stopy bezrobocia" - ocenili ekonomiści biura.
 • W ocenie BIEC najbardziej negatywne prognozy płyną z danych na temat szans zatrudnieniowych osób bezrobotnych.

"Ponownie spadła liczba ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy. W PUP-ach w kwietniu w porównaniu do marca br. zarejestrowano o blisko 13 proc. mniej ofert pracy" - stwierdzono. Dodano, że w porównaniu do stycznia "napływ nowych wakatów był mniejszy o 42 proc.", a w porównaniu do sytuacji sprzed roku w urzędach pracy zarejestrowano o 20 proc. mniej ofert zatrudnienia.

Firmy stawiają na przetrwanie. Nie tworzą nowych miejsc pracy

Zdaniem ekspertów liczby te świadczą o powstrzymywaniu się przedsiębiorców od kreowania nowych etatów, "co pośrednio informuje nas o przyjętej przez nich strategii przetrwania a nie rozwoju".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Zapomnijmy o nowych miejscach pracy. Polskie firmy myślą o przetrwaniu, a nie o rozwoju
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Pa teraz 2023-06-05 12:40:18

  Problem polskich firm, jest głupota zarządzających/ właścicieli oderwanych od rzeczywistości, brak elastyczności i dostosowania się do rynku. Podatki to pikuś, a nawet pokazują, że jednak firmy są w kiepskich kondycjach, bo co jak co nieumiejętnie wykorzystuję się i tak już tanią siłę roboczą. Za granicą są inne problemy, ale na pewno nie narzeka się tak jak w kraju nad Wisłą. U nas na problem się tylko narzeka, za granicą szuka rozwiązania, tylko że u nas ważniejsza jest pazerność i ignorowanie problemów, przez co rosną do momentu, aż się mówi, że już się nie opłaca.

 • Luk 2023-06-03 14:41:34

  Jak to polski Janusz pracodawca tylko doklada do interesu i nic się nie opłaca tania siła wyjechała walczyć a tak dobrze szło a teraz hmm

 • Antoni 2023-06-01 11:08:09

  A to dziwne pracuje w firmie w której cały czas ludzi się zatrudnia , a nie na odwrót. Najwyraźniej redaktorek gdzieś się głupot naczytał i sieje propagandę.

  • Paweł 2023-06-03 17:47:54

   U mnie na odwrót. Od trzech miesięcy brak pracy. Do zwolnienia 400 osób. Najwieksza firma kablowa w kraju.

 • Ra 2023-05-31 12:31:29

  Jak ktoś czyta "polskie firmy" i nie wie co to to niech sprawdzi kapitalizację WIGu :) Polska giełda to śmiech na sali odzwierciedlający gospodarkę PL. Całkowicie nieodporna na spekulację z zewnątrz.

 • Jjmm 2023-05-31 00:23:59

  A jakie tu są Polskie firmy, przecież tu są same zagraniczne montownie i supermarkety.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA