×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zamrożenia rekrutacji, zwolnienia. Nadchodzi trudny czas dla firm

  • jk
  • 14 gru 2022 12:00

Przybywa firm, które w najbliższych miesiącach planują redukcję zatrudnienia, choć ciągle więcej jest tych, które będą poszukiwać nowych pracowników. Z kolei niemal co drugi pracodawca zapowiada podwyżki płac, ale w wielu przedsiębiorstwach nie będą to znaczące wzrosty. Takie wnioski płyną z badania "Plany Pracodawców" firmy Randstad.

Zamrożenia rekrutacji, zwolnienia. Nadchodzi trudny czas dla firm
Zwiększenie zatrudnienia w nowym roku prognozuje zaledwie 16 proc. firm (fot. Todd Diemer/Unsplash)
REKLAMA
  • Skłonność do zwiększenia zatrudnienia obecnie jest na podobnym poziomie jak w listopadzie 2020, czyli w szczycie pandemii – 16 proc. firm planuje zwiększyć zatrudnienie.
  • Poza okresem pandemii tak mało firm planowało zwiększenie zatrudnienia 10 lat temu - wtedy jednak dwa razy więcej firm niż obecnie planowało redukcję zatrudnienia, obecnie to jedynie 7 proc.
  • 46 proc. firm planuje wzrost wynagrodzeń w nowym roku. Blisko 60 proc. z nich planuje podwyżki od 4 proc. do 10 proc. Rok temu było to ok. 40 proc.

Jak wynika z 46. edycji badania "Plany Pracodawców", zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad wspólnie z Gfk, zdecydowana większość pracodawców w skali kraju (74 proc.) w najbliższych miesiącach planuje pozostawić zatrudnienie na obecnym poziomie. To rekord w historii badania.

Zwiększenie zatrudnienia w nowym roku prognozuje natomiast 16 proc. firm i jest to wynik o 9 pkt proc. gorszy niż w poprzedniej edycji badania i o połowę niższy niż przed rokiem. Przybywa natomiast firm, które w najbliższych miesiącach będą redukować zatrudnienie (7 proc., wzrost o 3 pkt proc. w ciągu pół roku).

źródło: Randstad
źródło: Randstad

Również najnowsze danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton potwierdzają, że rekrutacji jest coraz mniej. W listopadzie 2022 polscy pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowali 298 tys. nowych ogłoszeń o pracę, czyli tylko o 3 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o aż 53 proc. więcej niż w listopadzie 2020 roku.

Jak podkreślają autorzy raportu, dane te można odczytywać w dwojaki sposób. Z jednej strony, jest to już siódmy miesiąc z rzędu, w którym liczba nowych ogłoszeń jest niższa niż w analogicznym miesiącu rok temu. Z drugiej strony – dane te nie wydają się złe, biorąc pod uwagę warunki makroekonomiczne.

Kto będzie zatrudniać, a kto zwalniać?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zamrożenia rekrutacji, zwolnienia. Nadchodzi trudny czas dla firm
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA