PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

Zamiast podwyżek - zwolnienia. Branża ochrony szuka nowych rozwiązań

Po podniesieniu płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej okazało się, że ochroniarz nie jest niezbędny. Można go albo zastąpić techniką - kamerą i czujką, albo w ogóle ograniczyć ochronę.

Zamiast podwyżek - zwolnienia. Branża ochrony szuka nowych rozwiązań
Adobe Stock
REKLAMA

Jeszcze siedem lat temu pracowników firm ochroniarskich można było wynająć po minimalnej stawce 5 zł za godzinę. Powszechnie więc korzystano z ochrony. Robiły to także instytucje publiczne, wpisując do przetargów kryterium najniższej ceny. Dziś, gdy ochroniarz kosztuje ponaddwukrotnie więcej, okazało się, że nie jest niezbędny. Można go albo zastąpić techniką - kamerą i czujką, albo w ogóle ograniczyć ochronę.

Rynek ochrony osób i mienia przechodzi metamorfozę. Podniesienie płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej w umowach-zleceniach (do 13 zł brutto), wymóg „ozusowania” umów-zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia, zmiany w przetargach publicznych prowadzące do preferowania firm zatrudniających na etat - wszystko to sprawiło, że cennik za usługi ochroniarskie musiał się zmienić. Swoje zrobił też brak rąk do pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

To był szok dla klientów, gdy firmy ochroniarskie przystąpiły powszechnie do renegocjacji cen za usługi, przedstawiając argumenty nie do odrzucenia. Skutek był różny, ale - w ocenie Polskiego Związku Pracodawców Ochrony - doprowadził do dwucyfrowego spadku popytu, mierzonego liczbą roboczogodzin ochrony. W ciągu trzech lat o około 1/3. Inne szacunki (np. Securitas Polska) wskazują, że ceny wzrosły średnio o ponad 30 proc., przy jednoczesnej redukcji roboczogodzin o około 10 proc.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Zamiast podwyżek - zwolnienia. Branża ochrony szuka nowych rozwiązań

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Wili 2017-10-04 21:18:31

    Mniejsze firmy ratują się jak mogą, ci topowi gracze radzą sobie znacznie lepiej. Impel faktycznie nie zwalniał i z tego co wiem były podwyżki. No ale własnie to stabilna firma mocna na rynku

  • Olek 2017-09-16 11:18:24

    W Impelu zapowiedzieli że zwolnień nie będzie i faktycznie utrzymali zatrudnienie. Zespoły pozostały. a nawet się powiększyły, ale to duża firma z pozycją na rynku

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA