×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zamiast do szkoły, nauczyciele idą do agencji rekrutacyjnych. Fala odejść narasta

  • KDS
  • 31 sie 2022 13:45

Nauczyciele mają dość. We wrześniu, zamiast stawiać się do pracy w szkole, idą do agencji rekrutacyjnych. Szukają nowej pracy lub miejsca, gdzie dorobią na pół etatu.

Zamiast do szkoły, nauczyciele idą do agencji rekrutacyjnych. Fala odejść narasta
Do zawodu nauczyciela skutecznie zniechęcają nie tylko niskie pensje, ale też duża odpowiedzialność związana z pracą i coraz niższy prestiż (fot. Unsplash/ Taylor Wilcox)
REKLAMA
  • W polskich szkołach brakuje nawet 20 tysięcy nauczycieli. Tymczasem jutro, 1 września, startuje nowy rok szkolny.
  • Do zawodu skutecznie zniechęcają nie tylko niskie pensje, ale też duża odpowiedzialność związana z pracą i coraz niższy prestiż.
  • - Firmy z sektora BPO i ICT czasem wręcz polują na nauczycieli języka niemieckiego czy angielskiego. Osoby z dobrą znajomością języka mogą liczyć na dobrą pracę, przykładowo na etacie tłumacza - przyznaje Dorota Siedziniewska-Brzeźniak.

- Z roku na rok można zaobserwować, że coraz większa liczba nauczycieli zgłasza się do firm rekrutacyjnych w poszukiwaniu pracy. Czasem jest to praca dorywcza, a czasem pojawiają się młodzi nauczyciele i mówią, że znają język, mają konkretne umiejętności i chcą spróbować szans w pracy, która przyniesie im większe korzyści finansowe - mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, prokurent w spółce Idea HR Group.

Eksperci zaznaczają, że wciąż nie ma mowy o exodusie nauczycieli ze szkół, choć według oficjalnych informacji z kuratoriów oświaty w regionach w sumie w Polsce brakuje już 20 tysięcy nauczycieli.

Tylko w Małopolsce w przededniu rozpoczęcia roku szkolnego szkoły poszukują prawie 3,7 tys. nauczycieli i tzw. nowych specjalistów. To o prawie 900 więcej nieobsadzonych etatów niż rok temu o tej porze. W sierpniu na stronie internetowej małopolskiego kuratorium oświaty dodanych zostało ponad 150 ogłoszeń dla anglistów, ponad 60 dla polonistów, ponad 50 dla matematyków.

Nauczyciele praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych znajdują się na liście zawodów deficytowych od 2020 r. (fot. Pixabay)
Nauczyciele praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych znajdują się na liście zawodów deficytowych od 2020 r. (fot. Pixabay)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zamiast do szkoły, nauczyciele idą do agencji rekrutacyjnych. Fala odejść narasta
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • gość 2022-09-01 11:30:34

    Ci którzy popierają PiS, popierają również równanie nauczycieli z błotem. Niech idą teraz do szkół nauczać.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA