Zamach stanu w Turcji: Kolejne czystki kadrowe

Turecki Dyrektoriat Spraw Religijnych poinformował we wtorek (26 lipca), że w następstwie nieudanego puczu, do którego doszło 15 lipca, zwolnił ponad 1,1 tys. podległych mu pracowników instytucji religijnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zamach stanu w Turcji: Kolejne czystki kadrowe

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

26 lip 2016 12:33


Turecki Dyrektoriat Spraw Religijnych (Diyanet) to stojąca najwyżej w hierarchii instytucja religijna Turcji, która sprawuje władzę nad wszystkimi meczetami i imamami. Według jej wtorkowego (26 lipca) komunikatu, pracę straciło 1112 osób - są wśród nich miedzy innymi kaznodzieje i nauczyciele Koranu.

Jak przypomina Reuters, Ankara oskarża o zorganizowanie nieudanego puczu zwolenników muzułmańskiego kaznodziei Fethullaha Gulena. Jest ich szczególnie wielu wśród duchownych, sędziów i nauczycieli, a także w organizacjach charytatywnych oraz mediach.

W poniedziałek (25 lipca) tureckie władze wydały nakazy aresztowania 42 dziennikarzy. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegał wcześniej, że "media popierające zamach stanu, niezależnie czy chodzi o media audiowizualne czy inne, zapłacą za to cenę".

Również w poniedziałek (25 lipca) linie lotnicze Turkish Airlines poinformowały o zwolnieniu 211 pracowników, powołując się na ich związki z ugrupowaniem Gulena.

Czytaj też: Turkish Airlines zwolniły ponad 200 pracowników. To efekt puczu

W następstwie udaremnionego puczu od 16 lipca w Turcji tymczasowo aresztowano ponad 11 tys. osób, a 5,8 tys. zostało zatrzymanych - wynika z niedzielnego (24 lipca) bilansu. W trakcie puczu śmierć poniosło co najmniej 270 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.