Zadzwoń do rekrutera. Głos pomaga zdobyć pracę

Nowe badania naukowców z Chicago Booth dowodzą, że osoby rekrutujące lepiej oceniają kandydatów o pracę jeśli wcześniej słyszą ich głos.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zadzwoń do rekrutera. Głos pomaga zdobyć pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

3 maj 2015 16:30


Profesor Nicholas Epley i doktorantka Juliana Schroeder z University of Chicago Booth School of Business dowodzą, we wspólnie przeprowadzonych badaniach, że hipotetyczni pracodawcy i profesjonalni rekruterzy nie oceniają jednakowo kandydata do pracy słysząc jego głos i czytając jego CV – nawet jeśli przekazywana wiadomość jest identyczna. Kandydaci, których przekaz głosowy dotarł do rekrutera są uznawani za bardziej kompetentnych i dzięki temu mają większe szanse na znalezienie pracy.

W ramach badania zatytułowanego „The Sound of Intellect: Speech Reveals a Thoughtful Mind, Increasing a Job Candidate's Appeal," (Głos intelektu – mowa ujawni rozważny umysł – czyli jak zwiększyć atrakcyjność kandydata na rynku pracy) naukowcy przeprowadzili cztery eksperymenty.

W początkowej fazie, grupa zaproszonych do badań studentów MBA z Chicago Booth, będących jednocześnie kandydatami o pracę, miała napisać krótką przemowę do firmy, dla której najbardziej chcieliby pracować. Przemowa została odczytana i sfilmowana.

Odrębna grupa osób oceniających – wyłonionych spośród przypadkowych zwiedzających w Museum of Science and Industry w Chicago – miała następnie za zadanie ocenę przemówień, słuchając i oglądając jednocześnie, tylko słuchając lub tylko czytając.

Okazało się, że oceniający, którzy jedynie słyszeli przemówienie ocenili kandydatów jako bardziej inteligentnych, niż oceniający, którzy jedynie przeczytali sami przemówienie. - Gdy chcemy przekazać wiadomość o własnej sile intelektu, istotne jest bycie usłyszanym – w dosłownym tego słowa znaczeniu - mówi Nicholas Epley.

Badacze zwrócili również uwagę, że dodanie filmu do prezentacji nie wpływa na ocenę kandydata tak jak przekaz głosowy.

W ostatnim doświadczeniu, przemówienia były oceniane przez profesjonalistów pracujących w firmach z listy Fortune 500 i zajmujących się na codzień rekrutacją. Zaobserwowano tutaj identyczne wyniki. Profesjonaliści, tak jak i zwykli oceniający, byli bardziej skłonni do zatrudniania kandydatów, których głos usłyszeli, niż tych których CV jedynie przeczytali.

- Krótki telefon do pracodawcy lub osoby rekrutującej może być zaskakująco pomocny i dużo bardziej skuteczny niż wysłany email. Jeśli obawiasz się o to, że możesz przeszkodzić potencjalnemu pracodawcy w ciągu dnia, zostaw mu wiadomość na sekretarce po godzinach pracy – radzi Nicholas Epley.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.