PARTNERZY PORTALU

Zaczyna przybywać bezrobotnych. Spowolnienie widać w najnowszych danych

 • KDS
 • 23 gru 2022 12:01

Listopadowe dane z rynku pracy wskazują, że spowolnienie gospodarcze nabiera na sile. W tym miesiącu w urzędach pracy zarejestrowano więcej nowych bezrobotnych niż przed rokiem, jednocześnie liczba skreśleń z rejestrów była niższa niż w listopadzie 2021 roku. W 3 kwartale 2022 utworzono mniej nowych miejsc pracy niż przed rokiem, jednocześnie zlikwidowano mniej stanowisk.

Zaczyna przybywać bezrobotnych. Spowolnienie widać w najnowszych danych
Wśród bezrobotnych nadal większa grupę stanowiły kobiety (54,2 proc.). (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Główny Urząd Statystyczny w piątek 23 grudnia opublikował analizę "Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w listopadzie 2022 r."
 • Przedstawione w niej dane wskazują, że sytuacja na rynku pracy zaczyna się pogarszać.
 • Mimo, że bezrobocie nie poszło w górę, to liczba nowych miejsc pracy czy ofert pracy zgłaszanych do urzędów jest coraz mniejsza.

Z opublikowanych przez GUS danych wynika, że w końcu listopada w urzędach pracy zarejestrowanych było 800,2 tys. bezrobotnych, czyli nieco więcej
niż w październiku (o 4,2 tys., tj. o 0,5 proc.), ale mniej niż w listopadzie 2021 roku (o 98,6 tys., tj. o 11 proc.). Stopa bezrobocia rejestrowanego, podobnie jak w dwóch poprzednich miesiącach, wyniosła 5,1 proc. i była o 0,7 pkt. proc. niższa niż przed rokiem.

W podziale na województwa bezrobocie kształtowało się w granicach od 2,9 proc. w wielkopolskim do 8,7 proc. w podkarpackim. W porównaniu z poprzednim miesiącem bezrobocie poszło w górę w siedmiu województwach (najbardziej w warmińsko- mazurskim – o 0,2 pkt. proc.), nieznacznie obniżyło się w trzech (łódzkim, opolskim i śląskim – po 0,1 pkt. proc.), a w pozostałych nie uległo zmianie. W skali roku natężenie bezrobocia zmniejszyło się we wszystkich województwach, w tym najbardziej w podkarpackim (o 1,2 pkt. proc.) oraz świętokrzyskim (o 1,1 pkt. proc.).

Kobiety bez kwalifikacji i prawa do zasiłku, czyli portret bezrobotnego

Wśród bezrobotnych nadal większa grupę stanowiły kobiety (54,2 proc.). Nadal większość bezrobotnych nie miała prawa do zasiłku (86,2 proc., tj. mniej niż w listopadzie 2021 roku).

Podobnie jak przed rokiem, 32,5 proc. zarejestrowanych nie posiadało kwalifikacji zawodowych. Wśród mniej licznych kategorii większe niż przed rokiem były odsetki absolwentów oraz dotychczas niepracujących, natomiast nieco mniejszy – odsetek bezrobotnych zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Grafika: GUS
Grafika: GUS

Natomiast w grupie bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy najwięcej było osób długotrwale bezrobotnych, które stanowiły 51,9 proc. ogółu zarejestrowanych (wobec 56,3 proc. rok wcześniej).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (17)

Do artykułu: Zaczyna przybywać bezrobotnych. Spowolnienie widać w najnowszych danych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Arek 2022-12-26 10:11:47

  To kłamstwo. Właśnie skończyłem czytać na Onecie, że bezrobocia nie ma, a rynek mieszkaniowy jest przystępny. Artykuł o Ukraincach.

 • Klaudia 2022-12-24 06:52:19

  Praca jak jest to w takim miejscu gdzie nie idzie dojechać. Od ukończenia studiów pytają o doświadczenie, którego bez dojść nie można zdobyć. Po długiej chorobie nie mając doświadczenia jest jeszcze gorzej. A pensja? 3200 zł netto Mnie firmy pytają o dofinansowanie a biorą tych że średnim gdzie moje studia były jak doświadczenie. Chce mi się wyć bo szukam 4 lata od studiów. Pech bo zachorowałam ciężko w tym czasie. A ciągle tylko słyszę jak ukrom załatwiają pracę z zakwaterowaniem i dojazdem ...

  • Mla 2022-12-24 09:48:37

   Sorry koleżanko, ale ja np. Z Polakami bum juz pracować nie potrafił. Miałem ukrów x 7 lat i firma szła jak zła. Praca zawsze wykonana , no i oni mi z domu pakietu problemów nie przynosili. Wziąłem z 10 Polańskich i wolę nic nie robić bo nie zdążam się tłumaczyć przed Klientami, że pracownicy to nic nie myślą tylko chcą bo się należy.

  • Mih 2022-12-24 09:55:43

   Dałem ogłoszenie, że szukam pracownika na budowę. Obejrzało 860 osób, zadzwoniło że 100. Ukry od razu ile chcą chociaż nic nie umieją, bo oni już firmy mają rekrutujące i nieważne czy pracownik coś umie ważne że z ukry. Tym podziękowałem . Reszta to pracownicy innych firm których szef zwalnia na zimę bo są niewiele warci. Uwaga jeden przyznał że szuka pracy do lutego bo ma kontrakt na Niemcy, ale nie lubi siedzieć w domu. Wziąłem 10, pierwszego dnia przyszło 6 ciu, drugiego 4 rech , po tygodniu jest tylko ten jeden. Ręce opadają lepiej zamknąć firmę i wyjechać bo ten kraj z każdej strony sypie hipokryzja. A bezrobocie jest na poziomie 25 % realnie tak jak inflacją ponad 30% a nie 15% . Tylko że jak jest socjal dla patologi to co mam zrobić, chyba też trza zacząć brać z tej polskiej kasy chorych umysłowo.

   • . 2022-12-24 12:55:30

    Ponieważ wcześniejszego wpisu nie można skomentować to napiszę tutaj. Głupszego tekstu dawno nie widziałem.

  • Ahrim 2022-12-24 13:16:05

   Bez urazy ale teoria to nie praktyka studia to nie wszystko mam przykład po swojej firmie gdyby nie pracownicy fizyczni z doświadczeniem było by po firmie, niestety nadzór musi być po studiach takie przepisy.

 • będziezero 2022-12-24 01:31:05

  Rekordowe zadłużenie - check Najniżej wydatki na R&D - check Jedna z najwyższych inflacji w UE - check Rosnące bezrobocie - check Katastrofa demograficzna - check POWIEDZ MI SYNEK KTO TYLE DOŁ!

 • Patryiota 2022-12-23 23:04:23

  Nie siejcie wrogiej propagandy. Zawsze w okresie zimowym bezrobocie wzrasta . Nie są to jednak dramatyczne wzrosty. Dobrych pracowników szuka co druga firma . To za jakie pieniądze to już inna kwestia więc część osób się zwalnia i szuka lepiej płatnej pracy będąc na zasiłku. Bo za te grosze co płacą przy tych cenach i opłatach wyżyć się nie da. Niejednokrotnie pracują na czarno bo wtedy można więcej zarobić .No i zasiłek się dostanie. Polak zawsze sobie poradzi w ten czy inny sposób. Masz Łeb i h.. to kombinuj Dla wyzyskiwaczy taki układ to raj . Najpierw niech sobie odpowiedzą ile osób poszło do szarej strefy . Potem wypisują te bzdury. W mojej firmie przez 4 miesiące przewinęło się z 10 osób wszystkie odeszły z powodu zarobków.

  • Miko 2022-12-24 14:16:57

   Jak się sam zwolnisz to nie dostaniesz tego zasiłku (700 zł przez 6 miesiecy) . O czym ty mówisz o jakich zasiłkach i pracy na czarno. To było w latach 90 tych kiedy były zasiłki i pełno drobnego biznesu który przyjmował tylko z zasiłkiem bo nie wypłacał wynagrodzeń. Od lat są tak zaostrzone prawa do zasiłku że 85% bezrobotnych go nie ma. A pracy na czarno też prawie nie małych sklepików , firemek tezcjuz prawie nie ma. Jedynie budowlana ale jakby w tym można było zarobić to nie było by takich trudności że znalezieniem chętnych do pracy.

 • Biker 2022-12-23 18:27:08

  W obecnych czasach pracy nie mają tylko lenie i oszuści. Jak ktoś chce pracować i wykazuje chęci to w pracy może przebierać albo zmieniać ja co miesiąc. I to nie zasługa PIS-u a niżu demograficznego jaki mamy poprzez spadek dzietności

  • . 2022-12-23 19:38:10

   G...o prawda. Jestem 60+, przepracowałem ponad 40 lat i nikt mnie, starego dziada nie chce przyjąć do pracy.

   • Mih 2022-12-24 09:58:49

    Bo masz naleciałości i się nie dostosujesz. Dlatego . Do tego pewno tradycja i duma x bycia starym . Na wybory zostań w domu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA