×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Z tym wyzwaniem mierzy się cały świat. Firmy mają poważny problem

  • jk
  • 19 lip 2022 14:00

7 na 10 firm nie może znaleźć pracowników z potrzebnymi umiejętnościami - potwierdza raport ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Z problemem pozyskania odpowiednich osób do pracy zmaga się cały świat - w skali globalnej odnotowuje go 75 proc. firm. Kogo najtrudniej jest znaleźć?

Z tym wyzwaniem mierzy się cały świat. Firmy mają poważny problem
Skala trudności w zrekrutowaniu pożądanych pracowników nadal utrzymuje się na wysokim poziomie (Fot. Adam Borkowski/Unsplash)
REKLAMA
  • Największe trudności z obsadzeniem miejsc pracy nowymi pracownikami mają firmy z obszaru gastronomii i hotelarstwa (85 proc.), bankowości & finansów (77 proc.) oraz produkcji (75 proc.).
  • Również małe i średnie przedsiębiorstwa notują trudności z pozyskiwaniem kandydatów o pożądanych kompetencjach – aż 74 proc. pracodawców odczuwa niedobór kadr.
  • Najtrudniej jest znaleźć u kandydatów umiejętności z obszaru IT & analizy danych, logistyki & operacji oraz obsługi klienta.

Jak wynika z najnowszego raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”, skala trudności w zrekrutowaniu pożądanych pracowników w Polsce nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, jednak wynik jest niższy o 11 punktów procentowych niż rok temu. W raporcie z 2021 roku o braku kandydatów mówiło 81 proc. firm, w 2019 roku było to o 11 punktów procentowych mniej, czyli 70 proc. - dokładnie tyle, ile pokazuje tegoroczna analiza.

Procent pracodawców, którzy mają problem z pozyskaniem pracowników o niezbędnych umiejętnościach. Źródło: ManpowerGroup „Niedobór talentów”
Procent pracodawców, którzy mają problem z pozyskaniem pracowników o niezbędnych umiejętnościach. Źródło: ManpowerGroup „Niedobór talentów”

- Najnowsze wyniki raportu o niedoborze talentów dobitnie pokazują wyzwania, z jakimi mierzy polski rynek pracy. 70 proc. pracodawców mówiących o trudnościach w pozyskaniu niezbędnych talentów, to pokłosie zarówno nadal bardzo niskiego poziomu bezrobocia, jak i niedopasowania kompetencyjnego kandydatów na rynku do tak dynamicznie zmieniającej się specyfiki i organizacji wielu firm – mówi Kamil Sadowniczyk, dyrektor Manpower Polska.

Ich brakuje najbardziej

Zgodnie z deklaracjami polskich pracodawców najtrudniejszymi do znalezienia wśród kandydatów umiejętnościami są te z obszaru IT & analizy danych - wskazało na nie 32 proc. przebadanych polskich firm. Na drugim miejscu znalazły się logistyka i operacje (29 proc.), a następnie obsługa klienta (27 proc.), HR (26 proc.) oraz sprzedaż i marketing (23 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Z tym wyzwaniem mierzy się cały świat. Firmy mają poważny problem
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Lukasz 2022-07-19 16:10:58

    Łaaałłł to dopiero innowacje na miare XX w, brawy wy

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA