PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Z takim wizerunkiem ciężko im znaleźć pracowników. Kandydaci ich omijają

 • km
 • 18 sty 2023 13:45

Zaledwie 26 proc. pracujących postrzega branżę logistyczną jako atrakcyjną, kojarząc ją z ciężkim wysiłkiem fizycznym, co jest jedną z najważniejszych przyczyn poważnego niedoboru kadr w tym sektorze. Jak wynika z międzynarodowych badań zrealizowanych na zlecenie Gi Group Holding, z pracy w tej branży zadowolonych jest jednak 87 proc. pracowników.

Z takim wizerunkiem ciężko im znaleźć pracowników. Kandydaci ich omijają
Globalna wartość rynku logistycznego rośnie z roku na rok (fot. Marcin Jozwiak/Unsplash)
REKLAMA
 • Z globalnych badań wynika, że trudności z pozyskaniem pracowników ma 75 proc. firm zajmujących się gospodarką magazynową na rozwiniętych rynkach.
 • Prognoza netto zatrudnienia dla tej branży, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wynosi +3 proc.
 • Globalna wartość rynku logistycznego rośnie z roku na rok. Z szacunków wynika, że do 2024 roku osiągnie ona poziom 9,9 bln dolarów.

Sektor logistyki boryka się z poważnym niedoborem pracowników zarówno fizycznych, jak i wykwalifikowanych. Z globalnych badań wynika, że trudności z pozyskaniem pracowników ma 75 proc. firm zajmujących się gospodarką magazynową na rozwiniętych rynkach. W Europie brakuje 1,1 mln pracowników, z czego w Wielkiej Brytanii 180 tys., w Niemczech 170 tys., w Polsce 160 tys., we Francji 120 tys., o połowę mniej w Hiszpanii i we Włoszech.

Najbardziej poszukiwane obecnie profile stanowisk to specjaliści ds. obsługi klienta, analitycy danych, inżynierowie ds. logistyki i eksperci w zakresie cyberbezpieczeństwa i automatyzacji.

Zobacz: Mimo kryzysu Polska pozostanie atrakcyjnym rynkiem

Wizerunek barierą w rekrutacji kadr w logistyce

Podstawowe przyczyny niedoboru wykwalifikowanych kadr obejmują brak odpowiednich szkoleń oraz wysokie koszty zatrudnienia specjalistów, czego powodem jest rozdźwięk między zapotrzebowaniem a liczbą dostępnych specjalistów.

Jak się okazuje, istotną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wizerunek branży i fałszywe przekonanie, że zajęcie w niej mogą znaleźć wyłącznie pracownicy fizyczni lub niewykwalifikowani. Z badań wynika, że jedynie 26 proc. aktywnych zawodowo wskazuje ten sektor wśród najatrakcyjniejszych miejsc pracy. Kontrastuje to z bardzo wysoką oceną branży przez jej pracowników: zadowolonych jest średnio 87 proc. z nich.

źródło: Gi Group Holding
źródło: Gi Group Holding
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Z takim wizerunkiem ciężko im znaleźć pracowników. Kandydaci ich omijają

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • zbyszko 2023-01-18 21:05:49

  Może PIP się zainteresuje firmą Milmex Systemy Komputerowe z Sosnowca? Od 2013 r. nie płacą nam tam wynagrodzeń za prace!!!!

 • Obserwator 2023-01-18 18:07:07

  A tylko u nas najbardziej atrakcyjne profesje to górnicy i związkowcy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA