×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rekrutacja 2017. Z tymi wyzwaniami muszą zmierzyć się HR-owcy

• Social media czy rekrutacja z polecenia. Które narzędzie jest skuteczniejsze?
• Z jaki wyzwaniami rekrutacyjnymi muszą zmierzyć się HR-owcy w 2017 r.?
• Mamy nadpodaż ofert pracy, pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników.
• Wyzwaniem jest dotarcie do kandydatów - nie tylko młodych, ale także do osób 50+.Rekrutacja 2017. Z tymi wyzwaniami muszą zmierzyć się HR-owcy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Dolny Śląsk, Wielkopolska, Pomorze. W coraz większej liczbie regionów w Polsce zagościł rynek pracownika. Weźmy za przykład Śląsk, który jest drugim największym rynkiem pracy w Polsce. Jak wynika z danych GUS za wrzesień br., region jest też w czołówce województw o najniższej stopie bezrobocia. Wyniosło ono we wrześniu na Śląsku 6,7 proc., podczas gdy w całej Polsce utrzymywało się na poziomie 8,3 proc. Lepiej niż na Śląsku jest tylko w woj. wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wynosi 5,1 proc.

Jak wskazuje Jerzy Kędziora, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie, przewodniczący Konwentu Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy Województwa Śląskiego, dane pokazują, że na Śląsku nie powinno być problemu z bezrobociem. W rzeczywistości jest inaczej.

- Od stycznia do września br. pojawiło się ponad 130 tys. ofert pracy, z kolei osób bezrobotnych było 122 tys. - mówi Jerzy Kędziora. - Chociaż mamy nadwyżkę ofert pracy, trudno znaleźć pracowników. Najbardziej mobilne osoby pracę już mają albo wyjechały za granicę. Kolejna grupa osób rejestruje się tylko z powodu świadczeń społecznych – dodaje.

Jerzy Kędziora, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie, przewodniczący Konwentu Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy Województwa Śląskiego (Fot. PTWP)
Jerzy Kędziora, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie, przewodniczący Konwentu Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy Województwa Śląskiego (Fot. PTWP)

Spośród 122 tys. wszystkich zarejestrowanych osób bezrobotnych, blisko 103 tys. należało do grupy będącej „w szczególnej sytuacji na rynku pracy”, z czego ponad 64 tys. do grupy długotrwale bezrobotnych. Dla wielu  z nich pobieranie zasiłków społecznych jest bardziej opłacalne niż praca.

- W jednym ze śląskich miast mieszka rodzina, która korzysta z pomocy opieki społecznej. Co miesiąc dostaje 2,8-3 tys. zł netto w ramach wsparcia. Gdy zaproponowano im pracę za 1850 zł brutto, urzędnicy zostali wykpieni – komentuje Kędziora.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekrutacja 2017. Z tymi wyzwaniami muszą zmierzyć się HR-owcy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA