Zgodnie z raportem NBP na temat rynku pracy, W czwartym kwartale 2012 obserwowano pewną stabilizację po stronie popytu na pracę, której towarzyszyły krótkookresowe wahania liczby wolnych miejsc pracy zgłaszanych do urzędów pracy.
Odnotowany na początku tego roku wyraźny wzrost ogólnej liczby wakatów wynikał jednak głównie z większej liczby subsydiowanych miejsc pracy, w mniejszym zaś stopniu ze zwiększenia "rynkowej" części popytu.
W czwartym kwartale 2012 r. popyt na pracę mierzony liczbą wakatów zgłaszanych do urzędów pracy zdawał się wykazywać pewne oznaki ożywienia.
Przeciętna liczba wolnych miejsc pracy wzrosła w stosunku do poprzedniego kwartału o 2,8 proc. kwartał do kwartału do poziomu 71 tys.
Po wyłączeniu subsydiowanej części ofert widoczna była stabilizacja liczby ofert zgłaszanych do UP w ciągu miesiąca na relatywnie niskim poziomie ok. 41 tys.
Podobnie, wzrosty odnotowane w pierwszych miesiącach 2013 r. (o 15,4 proc. miesiac do miesiaca w styczniu i 7,2 proc. mdm w lutym b.r., wg szacunków MPiPS) związane były z bardziej intensywną kreacją subsydiowanych miejsc pracy finansowanych ze środków Funduszu Pracy.
W szczególności liczba miejsc aktywizacji zawodowej wzrosła w styczniu b.r. skokowo o ponad 9 tys. (po usunięciu efektów sezonowych o 45,9 proc. mdm). Tempo wzrostu niesubsydiowanej części wakatów było znacznie niższe (w styczniu 4,3 proc. mdm ). Niemniej jednak w zauważalny sposób przyczyniło się do wyhamowania dotychczas malejącego trendu "rynkowej" części popytu na pracę.