PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wyzwania rynku pracy. Jesienią fala zwolnień?

Sytuacja na rynku pracy jest niepewna. Wrzesień nie będzie mocno różnić się od okresu wakacyjnego. Z kolei jesień i zima pokażą nam, czy pracodawcy - po zakończeniu wsparcia finansowego - będą dokonywać "przeglądu kadr".

Wyzwania rynku pracy. Jesienią fala zwolnień?
Debata "Wyzwania rynku pracy" w ramach XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (Fot. PTWP)
REKLAMA
  • Nie wiemy, co wydarzy się na rynku pracy w czwartym kwartale. Przyszłość jest niepewna, ponieważ nadal karty w gospodarce rozdaje koronawirus.
  • Z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego, działającego przy Szkole Głównej Handlowej (SGH), wynika, że na rynku pracy ubywa optymistów, jeśli chodzi o rekrutację.
  • Z drugiej strony firmy unikają zwolnień. Tak właśnie zrobiła spółka Siemens - kapitał ludzki jest cenny, a wdrożenie studenta czy absolwenta do wyznaczonej sprawności technicznej trwa w Siemensie 1,5 roku.

Jak wskazuje Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym, koronakryzys możemy podzielić na trzy fazy. Pierwsza zaczęła się pod koniec marca i była czasem paniki. Firmy zakładały, że będą musiały redukować zatrudnienie oraz wynagrodzenia. Ten okres wielkiej niepewności trwał do końca kwietnia. Wtedy też czekaliśmy na finał prac nad rozwiązaniami pomocowymi ze strony państwa.

- Druga fala objęła maj i czerwiec, kiedy to mieliśmy do czynienia z odmrożeniem gospodarki. Firmy zaczęły stabilizować zatrudnienie, również płynność spółek zaczęła lekko ulegać poprawie – mówi Andrzej Kubisiak.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Trzecia faza objęła wakacje. W badaniach PIE wiele firm mówiło o stabilizacji zatrudnienia. Większość pracodawców nie miała planów rekrutacyjnych. Co istotne, pozytywne głosy zaczęły przeważać nad negatywnymi – firmy deklarowały, że chcę podwyższać płace. Jak jednak wskazuje Andrzej Kubisiak, daleko nam do normalności sprzed pandemii. Nadal 1/5 pracowników pracuje w niepełnym wymiarze pracy, a 28 proc. oświadcza, że nadal zarabiają mniej niż przez kryzysem.

- Wrzesień nie będzie mocno różnić się od okresu wakacyjnego. Sytuacja ta powinna utrzymywać się do końca kwartału – mówi Kubisiak. - Nie wiemy jednak, co wydarzy się na rynku pracy w czwartym kwartale. Przyszłość jest niepewna, ponieważ nadal karty w gospodarce rozdaje koronawirus. Do tego dochodzą kwestie związane z sezonowością polskiego rynku pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyzwania rynku pracy. Jesienią fala zwolnień?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA