×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wyzwania pracodawcy kontra zmiany pokoleniowe, czyli jak motywować pracowników generacji X, Y i Z?

W ostatnich latach można zauważyć istotne zmiany w czynnikach, które motywują pracownika do efektywnej pracy. Ma to związek z wejściem nowego pokolenia na rynek, potocznie nazywanego pokoleniem Y. Pracodawcy powinni być przygotowani na nadchodzące (i te, które już zachodzą) zmiany pokoleniowe.

Wyzwania pracodawcy kontra zmiany pokoleniowe, czyli jak motywować pracowników generacji X, Y i Z?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Pracodawcy muszą pamiętać o tym, że na rynku pracy obecni są pracownicy reprezentujący różne pokolenia.

• - Aby skutecznie motywować pracowników, należy do nich podejść w sposób indywidualny - podkreśla Magdalena Lewy, associate consultant z firmy doradczej HRK.

• Warto wiedzieć jakie potrzeby mają przedstawiciele X-ów, Y-ów oraz Z-ów.  

Pokolenie Y to osoby urodzone w Polsce pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych. Znakiem czasu charakteryzującym tę grupę jest między innymi zwiększona komunikacja online - przede wszystkim codzienne korzystanie z portali społecznościowych takich jak facebook, twitter czy linkedin oraz stosowanie skrótów i emotikonów w komunikacji nie tylko w czasie wolnym.

Warto zauważyć, że pokolenie Y znacznie większą wagę przywiązuje do swojej edukacji i podnoszenia kwalifikacji. Igreki nie poprzestają na zakończeniu studiów magisterskich i uważają dalszy rozwój za element konieczny w kształtowaniu swojej drogi zawodowej. Pokolenie Y ceni również wartości, jakie niesie za sobą praca społeczna i działalność w wolontariacie. Młode pokolenie pracowników wykazuje się dużą tolerancją wobec innych, propaguje różnorodność oraz równe traktowanie. Inną cechą tych pracowników jest przyzwyczajenie do szybkiego tempa życia i zmian. W związku z tym za główne wady przejawiające się wśród Igreków uważa się mniejsze przywiązanie do pracodawcy oraz niecierpliwość. Nowe pokolenie coraz rzadziej myśli o budowaniu kariery zawodowej w jednym miejscu pracy i związaniu się z danym pracodawcą na dłużej.

Magdalena Lewy, associate consultant z firmy doradczej HRK
Magdalena Lewy, associate consultant z firmy doradczej HRK

Obserwując zmiany społeczne jakie zachodzą z roku na rok, wyróżniamy już kolejne, po Y, generacje pracowników. Pokolenie Z to osoby urodzone po 2001 r. Jest to pokolenie mobilne, które od najmłodszych lat styka się z mediami i nie pamięta rzeczywistości offline. Osoby te płynnie korzystają z nowych technologii. Co więcej, w perspektywie kolejnych lat, rynek pracy stanie naprzeciw kolejnej grupie pracowników. Niedługo będziemy mieć do czynienia z nowym pokoleniem C. Nazwa grupy pracowników pochodzi od angielskiego słowa connected. Będą to osoby, które opierają swoją pracę na nowoczesnych technologiach, jeszcze bardziej skupiają się na własnym rozwoju i coraz częściej doceniają elastyczność pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyzwania pracodawcy kontra zmiany pokoleniowe, czyli jak motywować pracowników generacji X, Y i Z?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA