PARTNERZY PORTALU

Wyzwań w rekrutacji coraz więcej. Ci, którzy nie nadążą, stracą pracowników

Rok 2022 będzie bez wątpienia pełen wyzwań rekrutacyjnych. Niedopasowanie kandydatów, globalna skala rekrutacji, social media i headhunting, współdzielenie pracowników, zdalne i hybrydowe procesy rekrutacyjne, chatboty - to tylko niektóre trendy, których rozwój będziemy obserwowali w 2022 r.

Wyzwań w rekrutacji coraz więcej. Ci, którzy nie nadążą, stracą pracowników
Braki kadrowe na rynku pracy są ogromne (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • 2022 r. wiele firm rozpocznie rekrutacjami - według badania Randstad 43 proc. firm w Polsce chce zatrudnić nowych pracowników w pierwszym kwartale.
  • Eksperci przestrzegają, że jeśli firmy nie dostosują się do nowych wyzwań, jakie stawia przed nimi rynek i nie wezmą pod uwagę oczekiwań kandydatów oraz pracowników, zaczną tracić talenty.
  • Wszystko wskazuje też na to, że rekrutacja zostanie w sieci (przynajmniej w jakimś stopniu), media społecznościowe będą jej coraz popularniejszym kanałem, a niedopasowanie kompetencyjne może spowodować, że coraz więcej firm będzie współdzielić pracowników.

Tylko w trzecim kwartale 2021 roku powstało ponad 132 tys. nowych miejsc pracy, liczba wakatów w skali roku zwiększyła się o 68,5 proc. Na jedno zlikwidowane stanowisko przypadają ponad dwa nowo utworzone miejsca pracy - wynika z najnowszych danych GUS.

Dane GUS potwierdzają wyniki raportu przygotowanego przez firmę Element dla Grant Thornton. Pracodawcy w Polsce opublikowali w listopadzie 308 tys. nowych ofert pracy. To już szósty z rzędu miesiąc, w którym liczba ofert pracy jest wyższa nie tylko niż przed rokiem, ale też niż w analogicznych miesiącach roku 2019 (i to aż o 15 proc.).

Jest tylko jeden problem. Nie ma kto pracować... Braki kadrowe na rynku są ogromne. Z tym wyzwaniem będą musieli zmierzyć się rekruterzy i firmy w 2022 roku. Szczególnie, że od stycznia do marca przyszłego roku 43 proc. firm w Polsce chce zatrudnić nowych pracowników. To rekordowe wyniki. Od początku realizacji badania „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” w Polsce, czyli od 2008 roku, nigdy tak dużo firm nie chciało zatrudniać.

Jak rekruterzy poradzą sobie z tym wyzwaniem i jak będzie wyglądać rekrutacja? Czy zmiany, które wymusiła w tym obszarze pandemia, pozostaną na stałe? O to zapytaliśmy pracodawców i rekruterów. Sprawdźcie, co odpowiedzieli.

Michał Grzybowski (Fot. mat. pras.)
Michał Grzybowski (Fot. mat. pras.)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wyzwań w rekrutacji coraz więcej. Ci, którzy nie nadążą, stracą pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ekonomista 2022-01-01 20:37:57

    Nie no. Nie ma problemów. Właściwy nagłówek to wzrost wynagrodzeń które dłużej mrozić nie można. Ludzie liczą wskaźnik m2 do wypłaty i mają czarno na białym jak mało firm realnie zatrudnia do pracy a jak wiele szuka niewolników. Jak się z pracy nie da kupić mieszkania to mamy ten problem. McDonald, IKEA i inne korporacje zarabiają na gruntach a nie na usługach co wywindowało ceny podstawowego schronienia do przewartościowanych cen a to sugeruje dalsze problemy w tym odpływ pracowników.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA