Wyższa pensja i większe możliwości rozwoju. Z tych powodów pracownicy najczęściej odchodzą z firmy

• Attrition, czyli zjawisko odpływu pracowników z organizacji, którzy zadecydowali o odejściu z firmy, jest problemem dla 73 proc. badanych firm.
• Najwyższy wskaźnik attrition występuje wśród pracowników, którzy pracują w firmie minimum rok, ale nie więcej niż 3 lata.
• Wśród przyczyn odejścia pracowników z firmy większość badanych wymienia lepsze wynagrodzenie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wyższa pensja i większe możliwości rozwoju. Z tych powodów pracownicy najczęściej odchodzą z firmy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 sty 2016 11:56


Firma rekrutacyjna Antal po raz pierwszy przeprowadziła badanie, którego celem było sprawdzenie skali zjawiska attrition w firmach z sektora SSC, BPO i ITO, działających w Polsce. Wskaźnik attrition pokazuje, jaka w danej firmie była liczba pracowników, którzy zrezygnowali z pracy.

Skala zjawiska attrition w Polsce

Najwięcej badanych (28 proc.) wskazało, że skala attrition w ich firmie była na poziomie 11 - 15 proc. Co piąty respondent twierdzi, że zjawisko to wynosi 6 -10 proc., 16 - 20 proc. oraz powyżej 20 proc. Zdaniem 12 proc. ankietowanych skala tego zjawiska nie przekroczyła w ich organizacji 5 proc.

Źródło: Antal Źródło: Antal

- Skala attrition w sektorze SSC, BPO oraz ITO w Polsce jest wysoka. Jest to główne wyzwanie, jakiemu w kolejnych latach będą stawiały czoła działy HR. W rozwiązaniu mogą pomóc zaawansowane strategie employer brandingowe, wprowadzane już na etapie selekcji kandydatów – twierdzi Agnieszka Dzierań, branch manager biura Antal w Gdańsku.

Przyglądając się skali zjawiska attrition w zależności od czasu działania firmy na polskim rynku okazuje się, że najwyższy wskaźnik (ponad 20 proc.) występuje w firmach, które na rynku polskim istnieją od 6 do 10 lat oraz w tych działających nie krócej niż rok, ale nie dłużej niż 3 lata – wynika z odpowiedzi ankietowanych. W niemal połowie organizacji (46 proc.) istniejących powyżej 10 lat wskaźnik attrition wynosi do 10 proc..

Skala zjawiska attrition a staż pracowników w firmie

Z odpowiedzi respondentów wynika, że najwyższy wskaźnik attrition występuje wśród pracowników, którzy pracują w firmie minimum rok, ale nie więcej niż 3 lata. Jest to sygnał, iż działy HR powinny zwrócić większa uwagę na dobór narzędzi rekrutacyjnych oraz odpowiednie dopasowanie kandydatów z konkretnymi kompetencjami, do danych stanowisk.

Źródło: Antal Źródło: Antal

- Największy wskaźnik attrition dotyczy pierwszych trzech lat stażu pracy w firmie. Często związane jest to z rozbieżnością zewnętrznego wizerunku pracodawcy, a rzeczywistą sytuacją w pracy, która jest niespójna z komunikacją rekrutacyjną. Przyczyną odejść pracowników z firmy bywa też niewłaściwa selekcja kandydatów w procesie rekrutacyjnym. Odpowiednie profilowanie kandydatów, spójne z zakresem obowiązków i kompetencjami może uchronić pracodawcę przed wysokim wskaźnikiem attrition. Błędem może być zatrudnienie osoby zorientowanej na szybki rozwój do obsługi prostych procesów np. finansowo-księgowych – mówi Przemysław Broniszewski, employer branding manger, Antal.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.