- Autor: PAP/AT
- •24 sty 2018 13:49
Dopóki nie uda się poprzez politykę regionalną, czy jakąkolwiek inną zmniejszyć bezrobocia w enklawach wysokiego bezrobocia, których trochę w Polsce jest, to ta stopa już właściwie nie będzie miała możliwości dalszego obniżania się - powiedział Bohdan Wyżnikiewicz, prezes IPAG.

- GUS podał, że stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 6,6 proc. wobec 6,5 proc. w listopadzie.
- 6,6 proc. to bardzo niskie bezrobocie - skomentował dane GUS Bohdan Wyżnikiewicz.
- Powinniśmy być zadowoleni, że udało się je znacząco zredukować.
"Generalnie to jest bardzo niskie bezrobocie. Powinniśmy być zadowoleni, że udało się je znacząco zredukować" - ocenił Wyżnikiewicz.
Jak wskazał szef Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, stopa bezrobocia znacznie się obniżyła w stosunku do ubiegłego roku. "W grudniu poprzedniego roku stopa bezrobocia wyniosła 8,2 proc., a teraz na koniec roku mamy 6,6 proc." - podkreślił.
W ocenie eksperta to jest "niewątpliwy postęp". "Aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę, że spadek bezrobocia nastąpił przede wszystkim w pierwszej połowie roku - do czerwca. Później spadek też był, ale znacznie mniejszy. W listopadzie-grudniu nastąpiło wahnięcie sezonowe" - powiedział.
Czytaj też: Ponad 20 powiatów z minimalnym bezrobociem. Jest też druga strona medalu
Według Wyżnikiewicza możliwości obniżania stopy bezrobocia są słabsze niż w poprzednio. "Pierwszy powód jest taki, że ludzie, którzy teraz są bezrobotni prawdopodobnie nie mają odpowiednich kwalifikacji, takich jakich wymagają pracodawcy" - wyjaśnił. Dodał, że drugi powód związany jest z bardzo dużym regionalnym zróżnicowaniem stopy bezrobocia. "Najwyższe bezrobocie jest w powiecie szydłowieckim. Osiąga poziom aż 25,6 proc. Inne takie typu miejsce, to np. powiat braniewski z wynikiem 22 proc." - wskazał.
Wyżnikiewicz ocenił, że dopóki nie uda się poprzez politykę regionalną, "czy jakąkolwiek inną" zmniejszyć bezrobocia właśnie w "enklawach wysokiego bezrobocia", których "trochę w Polsce jest", to ta stopa "już właściwie nie będzie miała możliwości dalszego obniżania się".

KOMENTARZE (2)