×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Bohdan Wyżnikiewicz: Możliwości obniżania bezrobocia są słabsze niż w poprzednio

 • Autor: PAP/AT
 • 24 sty 2018 13:49

Dopóki nie uda się poprzez politykę regionalną, czy jakąkolwiek inną zmniejszyć bezrobocia w enklawach wysokiego bezrobocia, których trochę w Polsce jest, to ta stopa już właściwie nie będzie miała możliwości dalszego obniżania się - powiedział Bohdan Wyżnikiewicz, prezes IPAG.

Bohdan Wyżnikiewicz: Możliwości obniżania bezrobocia są słabsze niż w poprzednio
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • GUS podał, że stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 6,6 proc. wobec 6,5 proc. w listopadzie.
 • 6,6 proc. to bardzo niskie bezrobocie - skomentował dane GUS Bohdan Wyżnikiewicz.
 • Powinniśmy być zadowoleni, że udało się je znacząco zredukować.

GUS podał, że stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 6,6 proc. oraz, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w grudniu 1.081,7 tys. w stosunku do 1.067,7 tys. osób przed miesiącem.

"Generalnie to jest bardzo niskie bezrobocie. Powinniśmy być zadowoleni, że udało się je znacząco zredukować" - ocenił Wyżnikiewicz.

Jak wskazał szef Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, stopa bezrobocia znacznie się obniżyła w stosunku do ubiegłego roku. "W grudniu poprzedniego roku stopa bezrobocia wyniosła 8,2 proc., a teraz na koniec roku mamy 6,6 proc." - podkreślił.

W ocenie eksperta to jest "niewątpliwy postęp". "Aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę, że spadek bezrobocia nastąpił przede wszystkim w pierwszej połowie roku - do czerwca. Później spadek też był, ale znacznie mniejszy. W listopadzie-grudniu nastąpiło wahnięcie sezonowe" - powiedział.

Czytaj też: Ponad 20 powiatów z minimalnym bezrobociem. Jest też druga strona medalu

Według Wyżnikiewicza możliwości obniżania stopy bezrobocia są słabsze niż w poprzednio. "Pierwszy powód jest taki, że ludzie, którzy teraz są bezrobotni prawdopodobnie nie mają odpowiednich kwalifikacji, takich jakich wymagają pracodawcy" - wyjaśnił. Dodał, że drugi powód związany jest z bardzo dużym regionalnym zróżnicowaniem stopy bezrobocia. "Najwyższe bezrobocie jest w powiecie szydłowieckim. Osiąga poziom aż 25,6 proc. Inne takie typu miejsce, to np. powiat braniewski z wynikiem 22 proc." - wskazał.

Wyżnikiewicz ocenił, że dopóki nie uda się poprzez politykę regionalną, "czy jakąkolwiek inną" zmniejszyć bezrobocia właśnie w "enklawach wysokiego bezrobocia", których "trochę w Polsce jest", to ta stopa "już właściwie nie będzie miała możliwości dalszego obniżania się".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Bohdan Wyżnikiewicz: Możliwości obniżania bezrobocia są słabsze niż w poprzednio

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • momo 2018-01-28 18:41:41

  @koko a gdzie pracujesz? jak z kasą i ekipą?

 • koko 2018-01-27 15:05:16

  Ludzie nie mają kwalifikacji? no błagam... ja po podstawówce jestem i w impelu pracuje przy sprzątaniu... Praca jest, ale trzeba chcieć

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA