PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wytatuowani w pracy. Czy są jeszcze jakieś granice?

Tatuażem może się pochwalić  ok. 10 proc. Polaków. Większość ma tatuaże mało widoczne lub w ogóle niewidoczne (61 proc.). Nieco ponad jedna trzecia (35 proc.) zafundowała sobie tatuaż czy tatuaże, które już na pierwszy rzut oka są widoczne dla wszystkich. Jak pokazują badania, na wytatuowane ciało przychylniej patrzą także pracodawcy. Czy są jednak granice, jakich nie powinniśmy przekraczać, licząc na dobrą pracę?

Wytatuowani w pracy. Czy są jeszcze jakieś granice?
Z wyliczeń CBOS wynika, że tatuaż ma ok. 10 proc. Polaków (fot. StockSnap z Pixabay)
REKLAMA
 • Badania Centrum Badania Opinii Społecznej wskazują, że tatuaż w Polsce ma co dziesiąta osoba.
 • Z badań studentki Dolnośląskiej Szkoły Wyższej z 2020 r. wynika zaś, że tatuaże przestają być odbierane jako coś blokującego dostęp do pracy czy lepszych warunków zatrudnienia.
 • - Podejście rekruterów do tatuaży zmienia się, szczególnie w branżach kreatywnych. Sztuka ciała zyskała znacznie większą akceptację jako forma osobistego wyrazu siebie, podobnie jak ubiór czy fryzura - wyjaśnia Iwo Paliszewski.

Austriaccy naukowcy badający ciało prehistorycznego Tyrolczyka - Ötziego (uważanego za najstarszego człowieka na Ziemi, którego ciało się zachowało w tak znakomitym - dzięki zimnie - stanie) zauważyli, że na jego skórze znajdowało się 61 tatuaży. To naukowe odkrycie pokazało, że tatuaże już ponad 5 tysięcy lat temu stanowiły ważny element różnych kultur. 

Współcześnie tatuaż przechodził przez różne etap, począwszy od negatywnych skojarzeń. Dziś staje się on powszechnie akceptowaną formą zdobienia ciała. Z badań Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że tatuaż w Polsce ma co dziesiąta osoba. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Polak wydziarany

Z badania CBOS w 2017 roku wynika, że posiadanie przynajmniej jednego tatuażu najczęściej deklarowały osoby w wieku od 25 do 34 lat (16 proc.) i nieco starsze, w wieku 35-44 lat (12 proc.). W grupie od 18 do 24 roku życia odsetek ten wynosi 9 proc.

Tatuażem trochę częściej niż pozostali mogą się pochwalić badani z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym (po 10 proc.) oraz ludzie z małych i średnich miast (do 19 999 mieszkańców – 9 proc., od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców – 10 proc.). Gdybyśmy mieli spojrzeć na grupy zawodowe, najczęściej tatuaże posiadają pracownicy usług (19 proc.), robotnicy wykwalifikowani (18 proc.) oraz bezrobotni (14 proc.).

Rzadziej niż przeciętnie tatuażami zdobią się osoby legitymujące się dyplomem wyższej uczelni (4 proc.) i mieszkańcy największych aglomeracji (5 proc.). Wśród grup społeczno-zawodowych najrzadziej tatuażem mogą pochwalić się rolnicy, kadra kierownicza i samodzielni specjaliści (1 proc.) oraz emeryci (3 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Wytatuowani w pracy. Czy są jeszcze jakieś granice?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Maria 2022-08-08 16:37:05

  Ktoś robi na tym duże pieniądze a głuptasom się wydaje że są modni.

 • Maniolo 2022-05-12 22:01:33

  Co dziesiąty Polak? Dziwne, bo mi się wydaje, że co dziesiąty to nie ma tatuażu (nie licząc dzieci i starców). Naprawdę wśród moich rówieśników ciężko znaleźć kogoś bez dziary, choćby małej.

 • Andrzej 2022-05-06 15:54:01

  To prostu prymitywizm i ohyda. Nie da się tego opisać.

 • TattooFan 2021-01-22 11:03:30

  Inksearch to straszne gówno. Kto to wymyślił?? Tam nic nie da się zobaczyć i bazę tatuażystów też mają małą.

 • Monika 2021-01-21 10:44:05

  Tatuaże to już przeszłość

  • Karolina 2021-07-29 07:39:48

   dlatego branża tatuatorska ma się coraz lepiej? :D

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA