Wysyp ofert pracy w styczniu. Handel wyprzedził IT

W styczniu na portalu Pracuj.pl opublikowano o 36 proc. więcej ogłoszeń, niż w grudniu ubiegłego roku. Najwięcej ofert pracy adresowano do specjalistów handlu i sprzedaży, obsługi klienta, finansistów oraz ekspertów IT.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wysyp ofert pracy w styczniu. Handel wyprzedził IT

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

10 lut 2015 19:23


W styczniu na portalu Pracuj.pl opublikowano łącznie 34 796 ofert pracy. Ponad jedna trzecia wszystkich opublikowanych ogłoszeń skierowana była do handlowców i sprzedawców – 13 861 ofert. Kolejną grupą poszukiwanych pracowników byli specjaliści do spraw obsługi klienta; im dedykowano 6 363 oferty pracy. Na trzecim miejscu uplasowali się finansiści, którzy mogli wybierać spośród 5 366 ogłoszeń, a tuż za podium znaleźli się specjaliści IT, którym dedykowano 5 269 ofert pracy.

Czytaj też: MPiPS: Przybyło ofert pracy w styczniu

Profesjonaliści poszukiwani

Największe zapotrzebowanie pojawiło się w obszarze usług profesjonalnych. Przede wszystkim, szukano ekspertów specjalizujących się w finansach, bankowości i ubezpieczeniach. Na tych specjalistów zapotrzebowanie było największe, zarówno wśród handlowców i sprzedawców, jak i pracowników obsługi klienta.

Dodatkowo o specjalistów handlu i sprzedaży upomniały się sieci handlowe, a także firmy związane z inżynierią, techniką i produkcją oraz farmacją i medycyną. Poszukiwano handlowców i sprzedawców z umiejętnościami związanymi z takimi segmentami, jak artykuły spożywcze, alkoholowe i tytoniowe. Wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na obsługę klienta w dziedzinie motoryzacja/transport. Tutaj zmiana sięga 20 proc. na plus, w porównaniu rok do roku.

- Popyt na sprzedawców usług profesjonalnych, odpowiadających za sprzedaż np. produktów bankowych, medycznych rośnie ze względu na rozwój sektora usługowego i coraz większy stopień specjalizacji i złożoności poszczególnych biznesów – wyjaśnia Sebastian Popiel, członek zarządu firmy doradztwa personalnego People.

Specjaliści finansowi w cenie

Nowy rok sprzyja myśleniu o finansach, zarówno w aspekcie budżetów domowych, jak i firmowych, co znalazło odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na specjalistów z obszaru finansowego. Największe potrzeby zgłosiły działy księgowości, ogłoszenia dla ekspertów tej specjalizacji stanowiły niemal 40 proc. wszystkich ofert z tego obszaru, dając jednocześnie wzrost rok do roku wynoszący 11 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.