PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wysyłasz CV i nic? Niedawno coś się zmieniło i nikt ich nawet nie czyta

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 21 maj 2021 10:58

Sztuczna inteligencja w rekrutacji nie jest dziś niczym nowym. Coraz więcej firm sięga po to narzędzie. Ale jak przygotować CV, by nie zostało odrzucone już na wstępie przez robota?

Wysyłasz CV i nic? Niedawno coś się zmieniło i nikt ich nawet nie czyta
Algorytmy odrzucają CV tych, którzy nie wpisują się w klucz kompetencji ustalony przez firmę (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • W firmach coraz częściej wdrażane są nowe pomyły na zautomatyzowanie procesów rekrutacyjnych, w tym również wyboru najlepszych kandydatów.
 • To sztuczna inteligencja decyduje wówczas, kto jest odpowiedni, a kto najlepiej dopasowany do poszukiwanego profilu kandydata.
 • Algorytmy odrzucają CV tych, którzy nie wpisują się w klucz kompetencji ustalony przez firmę. Jak napisać ten dokument, by "wstrzelić się" w oczekiwania robota?

Sztuczną inteligencję stosuje choćby Bonifacy, robot wykorzystujący AI, który wspiera konsultantów w firmie rekrutacyjnej Antal. Także grupa Adecco pracuje nad tym, by wyszukiwanie dopasowanych ofert pracy zachodziło automatycznie.

Do zadań Bonifacego, który w agencji Antal pracuje od 2018 roku, należy filtrowanie kandydatów, którzy zgłaszają się do agencji i dopasowywanie ich kwalifikacji do wakatów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Artur Skiba, prezes Antala, nie ma wątpliwości, że w przyszłości wszystkie proste procesy, nie tylko dopasowywanie treści CV do oferty firmy, nie wymagające pracy człowieka będą wykonywane przez automaty. - Już dziś praktycznie nie chodzimy do banków, w niektórych sklepach możemy zapłacić za zakupy w automatach. W Dubaju pojawiły się pierwsze taksówki-drony, a w Kalifornii inteligentne taksówki bezobsługowe. Wszystko to są jaskółki nadchodzących zmian - mówi prezes Antala.

Zmiana zasad pisania CV

Obecnie przegląd CV najczęściej wygląda tak, że automat dokonuje preselekcji i odrzuca część kandydatów niespełniających kryteriów, np. w zakresie znajomości określonych języków obcych, wykształcenia czy doświadczenia liczonego latami pracy a także umiejętności czy uprawnień. Zatem to algorytmy odpowiadają za procesowanie danego kandydata do dalszego etapu. Co to oznacza w praktyce? Dokładnie to, że zarówno człowiek jak i tym bardziej robot może nie zauważyć potencjału danego kandydata na poszukiwaną rolę. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wysyłasz CV i nic? Niedawno coś się zmieniło i nikt ich nawet nie czyta

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Sabina 2021-05-23 22:59:42

  Co to znaczy 'nie może ujawniać swoich widełek finansowych'? Kilkukrotnie w przeciągu ostatnich lat zmieniałam pracę - ze względu na pewne sprawy niezależne ode mnie, musiałam się często przeprowadzać. Ze znalezieniem pracy nie miałam jeszcze problemów, bo znam kilka chodliwych języków obcych i po prostu pęka w szwach moja skrzynka na LinkedInie. Nie mam co prawda co liczyć na pracę za miliony, ale całkiem spoko dochód z tego mogę mieć. Z góry zawsze zakładałam, że niepodawanie widełek to scam i strata mojego czasu i jak ich nie ma, to nawet nie czytam ofert. Cóż strata pracodawców, nie moja. Pomimo tego uważam, że Unia Europejska powinna narzucić prawo nakazujące ujawniania płacy, która może być zaproponowana nowemu pracownikowi. I tak to obwarować, żeby podanie 0-99000 nie było możliwe.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA