WUP wybrał agencję, która będzie szkolić i szukać pracy bezrobotnym

Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie wybrał agencję, która do końca 2016 r. będzie szkolić i szukać pracy długotrwale bezrobotnym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

WUP wybrał agencję, która będzie szkolić i szukać pracy bezrobotnym

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 sty 2015 16:52


O rozstrzygnięciu przetargu na wybór agencji, która zajmie się aktywizacją bezrobotnych, czyli doradztwem i pośrednictwem w znalezieniu pracy, poinformował PAP w czwartek (29.01) dyrektor WUP w Olsztynie Zdzisław Szczepkowski.

Podkreślił, że do przetargu na wybór firmy zgłosiły się w sumie dwa podmioty, ale jeden nie wpłacił wadium w określonym terminie i tym samym nie był brany pod uwagę przy rozstrzygnięciu konkursu.

Szczepkowski dodał, że Instytut Badawczo-Szkoleniowy z Olsztynie zgodnie z umową zajmie się w sposób kompleksowy bezrobotnymi skierowanymi do niego przez określone powiatowe urzędy pracy. Chodzi o urzędy: w Bartoszycach, Elblągu (powiatowy i miejski), Ostródzie oraz Ełku. Przy czym będą to bezrobotni sklasyfikowani w tak zwanym profilu II, czyli osoby wymagające wsparcia oraz w profilu III czyli osoby oddalone od rynku pracy, te które od lat nie podejmują pracy i nie zależy im na jej znalezieniu.

Firma zewnętrzna będzie więc diagnozować potrzeby bezrobotnego, udzielać poradnictwa zawodowego, ustalać wobec nich indywidualny plan działania, znajdować jego słabe i mocne strony oraz pośredniczyć w znalezieniu pracy.

Jak podał PAP szef Instytutu Mirosław Hiszpański firma według umowy musi znaleźć zatrudnienie połowie bezrobotnych objętych tym programem, czyli 500 osobom.

Podał, że np. za jedną osobę, która przepracuje 3 miesiące jego firma otrzyma wynagrodzenie w wysokości 7 tys zł natomiast za osobę, która przepracuje 1 rok agencja dostanie 11 tys zł.

"Aktywizacja tych bezrobotnych nie będzie łatwym zadaniem, bo przede wszystkim trzeba będzie ich zmotywować do podjęcia pracy, ale mamy doświadczenie w tym zakresie, ponieważ braliśmy udział w pilotażowym programie Ministerstwa Pracy na Podkarpaciu, tam większość bezrobotnych była poza rynkiem pracy średnio przez ostatnie 4 lata" - podkreślił Hiszpański.

Dyrektor Szczepkowski podkreślił, że programem objęto 4 powiaty biorąc pod uwagę dwa kryteria: wysoką stopę bezrobocia a także duże obciążenie doradców w urzędach pracy, czyli wysoką liczbę osób bezrobotnych przypadających na jednego doradcę.

Stopa bezrobocia na Warmii i Mazurach wynosi według GUS na koniec grudnia 2014 r. 18,9 proc. i jest od lat najwyższą w kraju. Na jedną ofertę pracy przypada w regionie 83 bezrobotnych. W powiecie bartoszyckim stopa bezrobocia wynosi 27,5 proc., elbląskim - 26 proc., ełckim - 22,9 proc., ostródzkim - 20,5 proc. a w mieście Elbląg - 15,1 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.