×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wśród pracowników strach przed zwolnieniem maleje, ale nie odpuszcza

Mimo zniesienia dużej części obostrzeń wpływających na hamowanie gospodarki, polscy pracownicy cały czas obawiają się zwolnienia. Jak wynika z najnowszej, 40. edycji badania „Monitor Rynku Pracy” strach przed utratą pracy towarzyszy nadal aż 25 proc. pracujących.

Wśród pracowników strach przed zwolnieniem maleje, ale nie odpuszcza
Nadal aż 16 proc. pracowników uważa, że prawdopodobieństwo ich zwolnienia jest duże. (Fot. PTWP)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • 7 lipca poznaliśmy wyniki 40. edycji badania „Monitor Rynku Pracy” zrealizowanego przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster.
  • Nastroje również nie są optymistyczne. Ocena szans na znalezienie nowej posady utrzymuje się na niskim poziomie.
  • Największe obawy o utrzymanie obecnego zatrudnienia mają inżynierowie (27 proc.), niewykwalifikowani robotnicy (21 proc.) oraz top management (20 proc.).

- W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami dawno nieobserwowanych zawirowań na rynku pracy. Przestój gospodarczy spowodowany pandemią sprawił, że obawy Polaków o utrzymanie pracy były największe od 10 lat. Teraz widzimy, że sytuacja powoli się normuje, choć w ocenie badanych ryzyko utraty zatrudnienia pozostaje wysokie. Największe obawy widać wśród pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło. Wynikać to może z faktu, że stosunek pracy takich osób jest najmniej trwały - zauważa Monika Hryniszyn, dyrektor personalna i HR consultancy w Randstad Polska.

Podobnie o ostatnich tygodniach mówi Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan. Wskazuje ona, że w historii życia obecnych pracowników nie było żadnego wydarzenia na rynku pracy, które można by porównać do pandemii COVID-19. Brakuje zatem wzorców indywidualnego postępowania czy wiarygodnych scenariuszy rozwoju sytuacji.

- To wszystko powoduje wzrost niepewności i obaw, również tych dotyczących własnej przyszłości zawodowej. Zamrożenie gospodarki, przymusowa izolacja, brak informacji o przyszłości powodowały narastanie wątpliwości dotyczących sytuacji w zakładzie pracy i w całej gospodarce. W moim przekonaniu, poziom niepewności będzie powoli spadał - wraz ze stopniem "opanowywania" pandemii oraz przyzwyczajenia do działania w warunkach zwiększonego zagrożenia epidemicznego. Może wzrosnąć wraz z nową falą zwiększonej liczby zachorowań - podkreśla Monika Fedorczuk.

Strach przed zwolnieniem

Z 40. edycji Monitora Rynku Pracy wynika, że w czasie pandemii aż 26 proc. Polaków oceniało ryzyko utraty zatrudnienia jako duże. Był to najwyższy wskaźnik w całej historii badania! Obecnie sytuacja na rynku pracy powoli się normuje, ale odsetek ten, pomimo że spadł, utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Nadal aż 16 proc. pracowników uważa, że prawdopodobieństwo ich zwolnienia jest duże.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wśród pracowników strach przed zwolnieniem maleje, ale nie odpuszcza

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA